Tomáš Stupavský Samospráva

Kde je pravda? Magistrát údajne kupoval hlasy poslancov. Nesrovnal takéto obvinenia odmieta

Vedenie hlavného mesta si „zarobilo“ na poriadny problém. Na verejnosť prenikla nahrávka, kde poradca primátora Iva Nesrovnala sa snaží ovplyvniť poslancov pri hlasovaní o nových šéfoch mestských podnikov. Poradca rovnako aj ako primátor obvinenia z manipulovania popierajú.

Ilustračný obrázok k článku Kde je pravda? Magistrát údajne kupoval hlasy poslancov. Nesrovnal takéto obvinenia odmieta
Zdroj: TASR

Zajtra sa uskutoční ďalšie zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde mali byť navrhnutí noví šéfovia mestských podnikov. No pár dní pred hlasovaním sa na internete objavila nahrávka, ktorá pravdepodobne celú voľbu značne ovplyvní.

Na zázname, ktorý údajne pochádza z apríla, vystupuje poradca primátora Ján Holeš, poslankyňa a starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová a poslanec Ján Hrčka. Holeš otvorene ponúka Čahojovej a Hrčkovi miesto v predstavenstve mestskej firmy OLO. Ako proti službu od nich požadoval hlasovať za vybraných kandidátov do iných mestských podnikov.

Obaja poslanci sa po oficiálnom vyhlásení výberovej komisie, že odporučila Milana Urbana za šéfa DPB a.s. a Zsolta Lukáča za šéfa BVS a.s. sa následne rozhodli, že o celej kauze prehovoria na verejnosti. Podľa ich tvrdení sa ich primátor snažil ovplyvniť, aby hlasovali podľa vopred stanovenej dohody.

Túto ponuku dostali poslanci najprv práve od Holeša a o pár dní neskôr vraj túto ponuku potvrdil aj samotný primátor. Podľa Hrčku prišiel Holeš ako prvý, lebo chcel primátora ochrániť pred prípadným obvineným z korupcie.

Poslanci prehovorili pre média o prebiehajúcom vyšetrovaní, hneď ako sa verejne potvrdilo, že výberové konania boli pravdepodobne zmanipulované. Konkrétne sa jedná o zverejnenie mien ľudí, ktorí mali byť vybraní na šéfov mestských podnikov niekoľko týždňov pred ich oficiálnym výberom.

Nesrovnal vraj nikomu pokyn na rokovania nedal

Primátor Ivo Nesrovnal odmieta politické hry a snahy o manipuláciu historicky prvých verejných výberových konaní.

„Sme svedkami skutočne premyslených aktivít zo strany tých, ktorým takéto transparentné výberové konanie prekáža. Osobne to chápem ako snahu zmariť tento výberový proces, ktorý prvýkrát v histórii modernej Bratislavy prebieha pod dohľadom verejnosti, médií a mimovládnej organizácie,“ vyjadril sa primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Prečítajte si tiež: Transparetný výber? Poslanci chcú zastaviť výberové konanie na šéfov rôznych organizácií

„V súvislosti s nahrávkou opakujem, že som nikdy nedal nikomu mandát na rokovania v tomto smere a ani som o tejto aktivite môjho poradcu nevedel. Dozvedel som sa o tom až z médií a nechcem byť súčasťou týchto účelových hier. Mediálna kampaň, ktorej sme teraz svedkom, je dôkazom toho, že politické a záujmové skupiny v Bratislave majú skutočne veľké očakávania a túžba po moci a peniazoch je zakorenená veľmi hlboko. Až tak, že došlo k účelovej diskreditácii ľudí aj z môjho okolia,“ povedal primátor.

Kým sa neukončí vyšetrovanie, poradca primátora spájaný s účelovou nahrávkou pracovať na úrade nebude. Samotný Holeš sa pre TV Markíza vyjadril, že nahrávka bola zmanipulovaná a úmyselne zostrihaná.

Ftáčnik žiada primátora o vysvetlenie

Bývalý bratislavský primátor Milan Ftáčnik vyjadril pochybnosť nad férovosťou, transparentnosťou a odpolitizovanosťou výberového konania na post šéfov niektorých mestských podnikov. Tvrdí totiž, že ak bolo o víťazoch dopredu dohodnuté, celý proces je len fraška a divadlo pre voličov. „Ak mesiac dopredu vieme, kto vyhrá, a on naozaj zvíťazí, tak pravdepodobnosť, že sa to stalo férovým transparentným spôsobom je veľmi malá,“ skonštatoval na dnešnom brífingu.

Ftáčnik tak reagoval na medializované informácie, podľa ktorých bol celý proces tohto výberového konania zmanipulovaný a jeho víťazi už dopredu známi. Primátora Bratislavy Iva Nesrovnala preto vyzýva, aby vysvetlil, či tento proces vyšetruje Národná kriminálna agentúra a či je aj on jeho súčasťou. „Vyšetrovanie má overiť, či sa podvod stal, alebo nie. Ten, kto to však vie, je primátor,“ povedal.

Prečítajte si tiež: Tri mená horúcich kandidátov na posty šéfov mestských podnikov sú už známe aj oficiálne

Nesrovnal by mal podľa neho tiež odpovedať na otázky ohľadom údajnej, dopredu zrealizovanej dohody o tom, kto bude víťazom konania. Ozrejmiť má aj to, či nedošlo k manipulácii celého výberového konania. Ak disponuje informáciami, podľa Ftáčnik by mal prezradiť aj to, kto za tým všetkým stojí.

„Toto by mali poslanci vedieť ešte predtým, než budú o materiáli hlasovať,“ upozorňuje Ftáčnik. Na základe odporúčania výberovej komisie majú totiž nových šéfov mestských spoločností schvaľovať bratislavskí poslanci na štvrtkovom (24.9.) zasadnutí mestského zastupiteľstva. Ak by poslanci materiál podporili bez potrebného vysvetlenia, podľa Ftáčnika sa stanú spoluzodpovednými podvodu na voličoch Bratislavy.

Ako tiež tvrdí, primátor by mal voči sebe vyvodiť zodpovednosť, ak vedel, že sa výberové konanie manipuluje. „Opakovane sa totiž verejne hlásil k tomu, že to má byť transparentné a nemá v tom hrať rolu politika,“ podotkol Ftáčnik. Jednou z možností, ako tento problém vyriešiť, vidí v zrušení celého procesu výberu šéfov dotknutých mestských podnikov a v jeho opätovnom zopakovaní.

TIS zistila vážne nedostatky

Transparency International Slovensko (TIS) dnes smerom k bratislavským poslancom vydala vyhlásenie, v ktorom ich informuje, aby zvážili, či sa budú riadiť odporúčaním výberovej komisie v procese výberu šéfov mestských firiem. Nový spôsob výberu mal podľa TIS dôležitá pozitíva, ale aj vážne nedostatky.

Zástupca mimovládnej organizácie, ktorá spolupracovala pri tvorbe nového modelu výberového procesu a v úlohe pozorovateľa mala tiež zastúpenie vo výberových komisiách, upozornil najmä na to, že neboli dostatočne využité všetky dostupné nástroje na kvalitné hodnotenie uchádzačov.

Výberová komisia zložená z poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva a zástupcov primátora rozhodla 17. septembra o tom, že víťazným kandidátom výberového konania na post šéfa Dopravného podniku Bratislava (DPB) je Milan Urban, novým riaditeľom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) by mal byť podľa odporúčania komisie Zsolt Lukáč a na čele mestskej firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) by mal stáť Branislav Cimerman.

Prečítajte si tiež: Výsledky auditu v OLO a DPB nemožno utajovať, je to nezákonné, tvrdí skupina poslancov za Bratislavský klub

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM