Monika Földešiová Rôzne

Kandidáti ignorujú výzvu k otvorenosti

Aliancia Fair-play vyzvala kandidátov na primátorov a poslancov v krajských mestách, aby sa zapojili do projektu Politikaopen. Do dnešného dňa zareagovali sto šiesti kandidáti, väčšina z hlavných kandidátov však výzvu k otvorenosti o vlastnom majetku

(TS) Projekt Politikaopen prináša občanom podrobné informácie o majetku, záujmoch a vzťahoch kandidátov ďaleko nad rámec zákona. V Nitre sa do projektu zapojili kandidáti na primátora Ján Lohyňa (nezávislý) a Jozef Weber (SDKÚ-DS, SaS a OKS), v Banskej Bystrici nezávislý kandidát na primátora Ivan Apfel a v Košiciach nezávislý kandidát na primátora Marek Kažimír.

V Bratislave na výzvu zareagovali len kandidáti na starostov v mestských častiach: v Devínskej Novej Vsi Rastislav Tešovič, v Rači Peter Pilinský a vo Vrakuni Henrieta Peškovičová. Z ostatných miest sa rozhodli voči voličom nadštandardne otvoriť kandidáti na primátora v Šali (Martin Alföldi), Modre (Michal Kintler), Tvrdošíne (Roman Mojš), Bardejove (Martin Šmilňák), Liptovskom Mikuláši (Alexander Slafkovský) a Skalici (Roman Zahradník).

„Všetci títo kandidáti hovoria, že chcú hrať s občanmi férovú hru a umožniť im, aby sa vedeli slobodne rozhodnúť na základe informácií, nie sľubov. Tento prejav rešpektu, ktorý by mal byť samozrejmosťou, je zatiaľ na Slovensku len výnimkou, “ uviedol projektový manažér František Pauliny.

Niektorí kandidáti ešte formulár vypĺňajú, do volieb teda v projekte môžu pribudnúť ďalšie mená.

//„Po ostatných parlamentných voľbách, v ktorých vysoké nároky na otvorenosť legitimizovali takí významní politici ako predseda parlamentu, či premiérka, je pre mňa nezáujem kandidátov v obecných voľbách o túto tému veľkým sklamaním. Mnohí z nich majú pritom kampaň postavenú na transparentnosti a boji proti korupcii, sami však svoje heslá nenapĺňajú, “ //povedala pre médiá programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.

Celý zoznam otvorených kandidátov nájdete na www.politikaopen.sk.

//O projekte politikaopen Projekt „politikaopen“ je webovým priestorom, kde môžu politici a kandidáti vo voľbách zverejňovať podrobné informácie o majetku, záujmoch, väzbách a všetkých dôležitých aspektoch ich života. Cieľom projektu je postupne zvýšiť štandard kvality majetkových priznaní a vytvoriť kritickú skupinu politikov, ktorá bude tieto štandardy presadzovať nielen pri výkone verejnej funkcie, ale aj v legislatíve. //

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM