Kandidát na primátora OTVORENE: Winkler prezradil, AKO chce zmeniť systém PAAS
Kandidát na primátora Martin Winkler chce zásadne zmeniť systém PAAS.
Kandidát na primátora Bratislavy a líder strany Dunaj Martin Winkler predstavil konkrétne opatrenia, ktorými chce zásadne zmeniť fungovanie parkovacej politiky PAAS. Ako uviedol na tlačovej konferencii, parkovanie v Bratislave musí byť férové, jednoduché a zrozumiteľné. Systém má podľa neho slúžiť Bratislavčanom a nie ich zbytočne obmedzovať a finančne zaťažovať.
Obmedzenia, pravidlá a zbytočné pokuty
„Parkovací systém PAAS v Bratislave dnes žiaľ funguje ako systém plný obmedzení, nejasných pravidiel a zbytočných pokút, namiesto toho, aby pomáhal Bratislavčanom s parkovaním. A to chcem zmeniť. Bratislavčania budú rezidentmi v celej svojej mestskej časti a namiesto dvoch bonusových hodín budú mať štyri. PAAS musí prestať komplikovať život Bratislavčanom a začať im slúžiť,“ zdôraznil kandidát na primátora.
Súčasťou navrhovaných zmien má byť aj zvýšenie počtu návštevníckych hodín.
„Babka, ktorá príde postrážiť vnúča, syn, ktorý vezie mamu k lekárovi, návšteva opatrovateľky či remeselníka. To sú bežné situácie, ktoré dnes predstavujú parkovací problém. Preto chcem zvýšiť návštevnícke hodiny zo 100 na 300 ročne. Rovnako plánujem zaviesť aj takzvané pracovné parkovanie, vďaka ktorému každý Bratislavčan bude môcť parkovať počas pracovných hodín tam, kde má zamestnanie,“ uviedol ďalej Winkler.
Aké zmeny navrhuje?
Navrhované zmeny sa budú týkať aj spravodlivejšieho systému pokút a jasnejších pravidiel. Kandidát na primátora chce zaviesť 15-minútovú toleranciu na zaplatenie parkovného a nastaviť férové pokuty. Chce presadiť pokutu vo výške 30 eur pri rýchlom zaplatení a 50 eur ako štandardnú sankciu, pričom pri nastavení nových sadzieb pokút bude diskutovať so zákonodarcami. Pravidlá majú platiť rovnako pre všetkých, vrátane vozidiel so zahraničnými poznávacími značkami.
Winkler chce ďalej umožniť získať rezidenčné parkovanie aj pre ľudí, ktorí bývajú v podnájme za jasných podmienok. „Ak ste Bratislavčan a máte trvalý pobyt v Bratislave, ale bývate v inej mestskej časti ako je váš trvalý pobyt, budete mať nárok na rezidenčné parkovanie na základe platnej nájomnej zmluvy,“ spresnil kandidát na primátora.
Znižovanie dôvery
Zároveň chce zastaviť rušenie parkovacích miest bez náhrady. Upozornil, že v niektorých zónach bolo vydaných výrazne viac rezidentských kariet, než je reálnych parkovacích miest, čo vytvára frustráciu a znižuje dôveru obyvateľov v systém. „Ak mesto vydáva tisíce parkovacích kariet navyše oproti skutočnému počtu miest, musí garantovať to, za čo si ľudia platia. Parkovanie musí byť postavené na reálnych kapacitách," zdôraznil Winkler.
Podľa lídra strany Dunaj musia byť príjmy z parkovania transparentne investované späť do výstavby nových parkovacích domov a parkovacích kapacít. „Mojím cieľom je systém, ktorý bude férový, spravodlivý a bude konečne slúžiť Bratislavčanom,“ uzavrel kandidát na primátora.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné