Rôzne Správy

Jedna mestská časť Bratislavy je rekordmanka: Kde sa sčítali takmer všetci?

Elektronicky sa sčítalo na celom Slovensku približne 86 percent občanov. Bratislava kopíruje toto číslo.

Ilustračný obrázok k článku Jedna mestská časť Bratislavy je rekordmanka: Kde sa sčítali takmer všetci?
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

V rámci elektronického samosčítania zaslalo vyplnený formulár 86 percent obyvateľov, teda 4 844 007 ľudí. Podľa predpokladov Štatistického úradu SR malo túto formu sčítania zvládnuť minimálne 70 percent obyvateľov.

Úspech

„Dosiahnutý výsledok 86 percent považujeme za veľký úspech a môžeme ho vnímať ako viditeľný, pozitívny posun v digitalizácii Slovenska, v schopnosti väčšiny obyvateľstva využívať informačno-komunikačné technológie,“ napísal Štatistický úrad na svojom webe.

Do elektronického sčítania obyvateľov sa najviac ľudí zapojilo hneď v prvý deň, 15. februára využilo možnosť samosčítania 651 152 obyvateľov Slovenska.

Naopak, najmenej ľudí sa samosčítalo v piatok 26. marca – do zberu dát sa zapojilo 42 418 ľudí. Posledný deň online sčítania (31. 3.) sa do cenzu zapojilo 108 356 ľudí.

Ženy verzus muži

Predseda ŠÚ Alexander Ballek vyzdvihol výsledky. „Predčilo očakávania,“ uviedol o prvom elektronickom sčítaní. Upozornil pritom, že odhad účasti v online zbere dát bol na úrovni 70 percent. Vyzdvihol prácu a asistenciu samospráv, médií a všetkých, ktorí na sčítaní spolupracovali.

Do sčítania sa zapojili viac ženy ako muži, v pomere 52:48 percent, aktívnejšie bolo obyvateľstvo v mestách ako na vidieku (55:45 percent).

Regióny

Najaktívnejší boli v elektronickom sčítaní v Žilinskom kraji, kde sa samosčítalo 92 percent obyvateľov, lídrom v rámci okresov bolo Námestovo (95 percent sčítaných), v prípade miest nad 50-tisíc obyvateľov je najviac sčítaných v Banskej Bystrici (90 percent sčítaných), medzi mestami nad 20-tisíc obyvateľov Čadca (90 percent samosčítaných), nad 10-tisíc obyvateľov Dolný Kubín (92 percent). Najaktívnejšou obcou nad 5-tisíc obyvateľov sa stal Lendak, kde sa sčítalo 98 percent obyvateľov.

Bratislava

V Bratislave masová kampaň magistrátu odštartovala sčítanie už prvé hodiny a dni po spustení aplikácie. Jej výsledkom je 86 percent sčítaných. Z veľkých mestských častí nad 10-tisíc obyvateľov má najviac sčítaných obyvateľov mestská časť Devínska Nová Ves, až 90 percent. Z menších mestských častí sa výrazne darilo Jarovciam – 97 percent sčítaných obyvateľov, Čunovo 94 percent sčítaných a Vajnory 93 percent sčítaných obyvateľov.

„Výsledok nás nesmierne teší a v najbližších mesiacoch v spolupráci so samosprávou pripravujeme asistované sčítanie, aby sme tak pomohli aj digitálne vylúčeným obyvateľom sčítať sa,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie Ľudmila Ivančíková.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM