KAW Kultúra

Jedinečný zážitok! Preneste sa v čase a vstúpte do nádhernej synagógy, ktorú "zožrala" stavba Mosta SNP

Zaujímavý projekt priniesol unikátnu virtuálnu rekonštrukciu Rybného námestia a neologickej synagógy. Zavedie vás aj na Vydricu v minulosti.

Ilustračný obrázok k článku Jedinečný zážitok! Preneste sa v čase a vstúpte do nádhernej synagógy, ktorú "zožrala" stavba Mosta SNP
5
Galéria

Bratislava počas minulých desaťročí prišla o nádherné stavby, ba dokonca aj o veľkú časť podhradia. Mostu SNP musela ustúpiť židovská synagóga, Vydrica či Zuckermandel. Teraz však viaceré z pôsobivých miest vstávajú z rozvalín vďaka pôsobivému projektu Tomáša Sterna a Židovskej náboženskej obce.

Prejdite sa minulosťou

Stačí jeden klik a dostanete sa do minulosti. Pred vašimi očami sa otvorí Vydrica či Rybné námestie s mestským pivovarom tak, ako ho poznali starí Prešpuráci. Virtuálna prechádzka vás zavedie do ulíc a uličiek, predstaví vám tiež osobnosti, ktoré pôsobili v meste pred viac ako storočím.

Spoznať môžete architekta či staviteľa neogotickej synagógy a mnohých ich spolupútnikov. Prostredníctvom textov a videa sa zúčastníte aj smutného konca neogotickej synagógy, ktorú zdemolovali v roku 1969. Link na spomínaný projekt nájdete TU. Najlepšie si pohľad na Bratislavu v minulosti vychutnáte cez okuliare na virtuálnu realitu.

Židovská synagóga

Kontroverzná synagóga s farebnými kachličkami bola splneným snom aj nenávidenou stavbou. Impozantná budova v ozdobnom a orientálnom maurskom štýle privítala prvých veriacich v septembri 1894. V Tesnej blízkosti Dómu sv. Martina pôsobila výnimočne, no jej poloha prekážala katolíkom aj ortodoxným židom. Budova obložená pestrofarebnými obkladačkami podľa nich pôsobila v priestore jednotnej neskorobarokovej zástavby Rybného námestia rušivo.

Po druhej svetovej vojne a nástupe komunistickej vlády prestala synagóga slúžiť pôvodnému účelu. Najprv v nej bol sklad a v šesťdesiatych rokoch ateliéry a štúdiá Slovenskej televízie. Úspešne sa vyhla vojnovému bombardovaniu, no stavbu Mosta SNP, ktorý začali budovať v roku 1967, neustála.

Zuckermandel a Vydrica

Zuckermandel aj Vydrica vznikli v prvej polovici 13.storočia ako samostatné menšie osady. Boli súčasťou podhradia, ktoré sa rozprestieralo od Vodnej veže po starý židovský cintorín pri terajšom tuneli.

Traduje sa, že ľudové pomenovanie štvrte „Zuckermandel“ zaviedli v stredoveku stredobavorskí roľnícki kolonisti. Pochádza vraj z nárečového nemeckého „Zucke den Mantel zur Flicht“, čo sa dá preložiť ako „Chyť si kabát a utekaj“. Spomínaná časť mesta teda pravdepodobne bola dosť nebezpečnou lokalitou.

Názov Vydrica zas pochádza od obyvateľov osady Vydrica v Mlynskej doline, ktorí sa sem presťahovali v 13. storočí. Hlavnú os Vydrice tvorili dve ulice Veľká a Malá Vydrica a zástavba na nábreží. Jej začiatok bol na Rybnom námestí a hranicu s Zuckermandlom tvoril priestor Vodnej veže. Niektoré uličky boli známe ako „hriešne“.

V roku 1851 vytvoril Zuckermandel aj Vydrica nový IV.obvod mesta, Tereziánske Mesto, pomenované na počesť cisárovnej Márie Terézie. Obe časti Bratislavy však, bohužiaľ, padli za obeť stavbe Mosta SNP a rozširovaniu cesty na dunajskom nábreží v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Zdroj: Július Cmorej – Bratislava, svedectvo historických pohľadníc

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM