Alexandra Húsková Samospráva

Jarovce by sa mali výstavby protihlukovej steny dočkať už nabudúci rok

Protihlukovú stenu na diaľnici D2 v Mestskej časti (MČ) Bratislava-Jarovce plánuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) stavať v priebehu roka 2016. V súčasnosti už zabezpečuje projekt pre stavebné povolenie na vybudovanie predmetnej protihlukovej steny.

Ilustračný obrázok k článku Jarovce by sa mali výstavby  protihlukovej steny dočkať už nabudúci rok
Zdroj: Dnes24.sk

„NDS už zabezpečuje projekt pre stavebné povolenie na vybudovanie protihlukovej steny na diaľnici D2 v Jarovciach,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Národná diaľničná spoločnosť ešte v roku 2014 vyhlásila výberové konanie na zhotoviteľa projektovej dokumentácie na mobilnú protihlukovú stenu na diaľnici D2 pri Jarovciach. Proces sa však zastavil na tom, že plánovaná mobilná protihluková stena by nezabezpečila dostatočné zníženie intenzity hluku.

Ako povedal vicestarosta Jaroviec Jozef Uhler, NDS jarovskému mestskému zastupiteľstvu prisľúbila, že stenu vybuduje spoločne s diaľnicou D4. „Bude potrebné vybudovať protihlukovú stenu s pevným základom. Jej realizácia je však časovo aj finančne náročnejšia,“ doplnil Uhler.

Diaľnica D2 do Maďarska bez protihlukovej bariéry spôsobuje problémy najmä tým obyvateľom Jaroviec, ktorí bývajú v jej tesnej blízkosti. Ešte v roku 2010 podpisovali občania petíciu „za tiché Jarovce“. Dodnes však protihlukovú bariéru na D2 nevybudovali.

Obyvatelia sa preto oprávnene pýtajú, či podobný osud nestihne aj diaľnicu D4, ktorá bude obchádzať MČ Jarovce zo severnej strany obce.

Hovorkyňa NDS Žgravčáková ubezpečuje, že toho sa obyvatelia Jaroviec obávať nemusia. „Protihlukové steny, navrhnuté v zmysle hlukovej štúdie, sú naplánované aj pri úseku D4 Bratislava, Jarovce – Ivanka pri Dunaji, sever,“ ubezpečila hovorkyňa.

Novú petíciu Jarovčanov za vybudovanie protihlukovej steny v Jarovciach považuje vicestarosta za zbytočnú. „Petíciu, ktorú podpisovali občania Jaroviec v roku 2010, považujem stále za platnú, pretože jej cieľ nebol naplnený,“ uzavrel Uhler.

Foto:Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM