Správy

Integračný tím NATO bude mať sídlo v Bratislave

Na Slovensku vznikne v budúcom roku styčný integračný tím NATO. Jeho vytvorenie na území SR, ale aj v Maďarsku odsúhlasila Severoatlantická rada na úrovni stálych predstaviteľov. Bude sídliť v kasárňach Vajnory, pričom celkovo bude v rámci neho pôsobiť 41 osôb.

Ilustračný obrázok k článku Integračný tím NATO bude mať sídlo v Bratislave
Zdroj: TASR

Rezort Ministerstva obrany SR predpokladá, že toto rozhodnutie bude jedným z predmetov najbližšieho rokovania ministrov obrany členských krajín NATO.

„Pôjde o tím plánovačov, nie o vytvorenie bojovej jednotky či základne, ako je to niekedy nesprávne interpretované,“ skonštatoval minister obrany Martin Glváč. Podľa jeho slov prítomnosť tohto tímu uľahčí potenciálne prijatie posíl zo strany NATO pre danú členskú krajinu. „Počas mieru by podporovala plánovacie aktivity,“ podotkol minister.

Cieľom styčného integračného tímu NATO je zvýšiť reakcieschopnosť Aliancie a uľahčiť nasadenie jednotiek veľmi rýchlej reakcie a jednotiek rýchleho nasadenia.

Tento tím tak bude dohliadať na prípravu, koordináciu a zabezpečenie hladkého príjmu koaličných vojsk NATO v prípade ich nasadenia na území Slovenskej republiky. Ich úlohou má byť tiež koordinácia cvičení medzi Ozbrojenými silami (OS) SR a NATO.

„Styčný tím NATO na Slovensku by mal dosiahnuť počiatočnú operačnú spôsobilosť do summitu vo Varšave a plnú operačnú spôsobilosť do konca roka 2016,“ vysvetlil náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim.

Slovensko v tíme pokryje 21 pozícií a zvyšok budú tvoriť vojaci z ostatných členských krajín NATO. Náklady budú hradené tak z rozpočtu rezortu obrany, ako aj z rozpočtu Severoatlantickej aliancie.

V súčasnosti na Slovensku prebiehajú prípravné práce na budovanie potrebnej infraštruktúry.

Foto:Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM