Ľuba Lesná Rôzne

Igor Bukovský odkazuje: Ak neznášate raňajky, nazvite si ich večera, ale raňajkujte

V médiách sa v posledných dňoch objavili informácie, že raňajky nie sú najzdravším jedlo dňa a teda, že raňajkovať nemusíme.

Ilustračný obrázok k článku Igor Bukovský odkazuje: Ak neznášate raňajky, nazvite si ich večera, ale raňajkujte
Zdroj: TASR

Známy slovenský lekár a spisovateľ Igor Bukovský ale tvrdí opak, i keď dodáva, že raňajkovanie nie je povinnosť. „Raňajky sú v mnohých ohľadoch veľmi výnimočné jedlo,“ povedal Bukovský pre Bratislava24.sk.

Fakt, že raňajky podporujú mentálnu výkonnosť u detí aj dospelých, patrí už roky k učebnicovým údajom. Vyvrátiť tento fakt naozaj nebude jednoduché,“ podčiarkol.

Raňajky navyše podporujú metabolizmus. Vyplýva to medziiným z výskumu Maura Lombarda z univerzity v Ríme z mája toho roku, v ktorom sa 3 mesiace sledovali 42 ľudia stredného veku. Všetci jedli to isté, lenže jedna skupina jedla viac ráno a na obed, kým druhá skupina mala najväčší kalorický príjem večer.

Keď v Ríme sumarizovali výsledky, jednoznačne dospeli k názoru, že ľudia, ktorí konzumovali výdatné raňajky, schudli za 3 mesiace o 1,7 kg viac oproti ľuďom, ktorí neraňajkovali.

Igor Bukovský preto odkazuje našim čitateľom:

  • Naše poznanie výživy človeka nie je kompletné (a nikdy nebude!), k pravde sa približujeme malými krokmi, vrátane našich odbočiek a pádov – a tak je to v poriadku.
  • Ak ste doteraz raňajkovali, raňajkujte aj zajtra.
  • Ak sa vám hnusia raňajky, neraňajkujte, ale nevypisujte do sveta o tom, že raňajky sú zbytočné jedlo.
  • Ak neraňajkujete, skúste to – zvyšuje to metabolizmus, podporuje mentálnu výkonnosť, znižuje riziko ochorení srdca a ciev, ba aj žlčových kameňov.
  • Ak neznášate slovo „raňajky,“ nazvite to pokojne „večera“, ale jedzte to ráno alebo doobeda – prevaha denného kalorického príjmu na večer podporuje obezitu celkom určite.
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM