I. Nesrovnal: Bratislava zažíva historický rozvoj
Primátora Bratislavy Iva Nesrovnala teší okrem iného aj skutočnosť, že mesto je v historicky najlepšej finančnej kondícii.
Bratislava má za sebou dobrý rok a čaká ju ešte lepší. Primátor hlavného mesta SR Ivo Nesrovnal je presvedčený, že tieto slová, ktoré vyslovil pri rozlúčke s rokom 2016, môže predniesť aj na sklonku tohto roku. Bilancoval ho v relácii Hlavné mesto spravodajskej internetovej televízie Tablet.TV.
„Veľmi ma teší, že sa nám vo všetkých kľúčových oblastiach podarilo posunúť mesto výrazne dopredu,“ uviedol primátor, ktorý má dvojnásobnú radosť z pozitívnej odozvy, prichádzajúcej od obyvateľov Bratislavy. V relácii spomenul zásadné projekty, ktorým sa mesto venovalo v doprave, revitalizácii verejných priestorov, zlepšovania finančnej kondície hlavného mesta i spolupráce medzi magistrátom a mestskými časťami.
Pripomenul okrem iného 100 km opravených jazdných pruhov ciest, rekonštrukcie chodníkov i stovky bezbariérových priechodov, historicky prvú zásadnú opravu Mosta SNP i pokračujúcu výraznú obnovu vozového parku MHD. „Ten pokrok sa prejavuje aj v tom, že trasy a cestovný poriadok bratislavskej MHD sú už aj na mapách Google,“ upozornil.
Pokrok v ekologickej doprave
Mesto urobilo podľa jeho slov výrazný pokrok aj v oblasti ekologickej dopravy, poukázal na projekt nákupu elektrobusov, požičovne elektroautomobilov, prípravu bike sharingu i zapojenie do projektu vybudovania elektronabíjacích staníc. Vyjadril sa aj k názoru oponentov, kritizujúcich mesto v súvislosti s cyklotrasami. „Mesto má financie a kapacity na cyklotrasy, urobili sme v tomto prípade systémové zmeny, podarilo sa realizovať okruh okolo historického centra, tiež projekt vo Vajnoroch. Je pravda, že sme plánovali aj ďalšie, napríklad vinohradnícku cyklotrasu Alstrova-Pekná cesta, narážame však na odpor súkromných vlastníkov pozemkov,“ upozornil. „S týmto problémom musíme zápasiť, iná cesta však nie je, ak chceme realizovať cyklotrasy tam, kde naozaj budú slúžiť ľuďom,“ uviedol.
I. Nesrovnal: Bratislava dopláca na dlhé a nepredvídateľné povoľovacie procesy
Revitalizácie verejných priestorov
Spomenul tiež začiatok revitalizácie Námestia slobody a Trnavského mýta. „Trnavské mýto je centrálny priestor, ktorý má strategický dopravný i spoločenský význam do budúcnosti. Preto som rád, že práce na revitalizácii podchodu napredujú podľa plánu a v lete 2018 by sme sa mali tešiť z verejného priestoru, ktorý bude dávať najavo, že nám ako spoločnosti záleží na hodnotách,“ uviedol. To isté platí aj o Námestí slobody, ktoré by sa malo podľa Nesrovnalových slov stať opäť krásnym námestím a miestom stretávania ľudí. Teší sa preto na realizáciu víťazného projektu z medzinárodnej architektonickej súťaže. Doplnil, že mesto bude pokračovať v organizovaní podujatí, ktoré na námestie vrátia život.
Primátora teší skutočnosť, že mesto je „v historicky najlepšej finančnej kondícii“. Podľa neho sa pod to podpisujú nielen zvýšené príjmy od štátu. „Je to tiež zásluha našich interných manažérskych procesov, ktorými sme urobili poriadok v inventarizácii majetku, výbere daní i riešení pohľadávok,“ uviedol Nesrovnal. „Výsledkom sú nielen rekordné príjmy, ale aj fakt, že za dva a pol roka sme dokázali zadlženosť mesta stlačiť na historické minimum – 49,25 percenta,“ upozornil.
Za dôležité považuje, že ekonomické výsledky umožňujú užšiu a intenzívnejšiu kooperáciu medzi mestom a mestskými časťami pri adresnom použití zvýšených príjmov. „Sme schopní všetky poslanecké priority, s ktorými za mnou poslanci mesta prídu, zakomponovať do rozpočtu a realizovať ich.“
Parkovacia politika
S výhľadom do nového roku potvrdil, že sa nemieni vzdať ambície zaviesť už schválenú parkovaciu politiku do praxe. „Bratislava ju potrebuje, aby odstránila chaos v parkovaní, zvýhodnila rezidentov, a zároveň aj motivovala tých, ktorí tu síce žijú, no využívajú služby mesta za dane rezidentov, aby sa prihlásili na trvalý pobyt,“ upozornil. Návrh na zakomponovanie opatrení do štatútu hlavného mesta preto opäť predloží na rokovanie zastupiteľstva, bez toho, aby sa zamýšľal nad tým, či takáto záležitosť má šancu prejsť v roku komunálnych volieb. „Témy, ktorým sa venujem, neriešim v perióde volebných mandátov. Riešim to, čo Bratislava potrebuje, bez toho, či sú, alebo nie sú voľby,“ zdôraznil.
S touto logikou pripravuje aj opravy všetkých hlavných cestných radiál vrátane ich spojníc. A tiež na 15 mesiacov odhadovanú opravu Karlovesko-dúbravskej električkovej radiály. „Pýtajú sa ma, či je to dobré pred voľbami, ale ja sa pýtam, či to Bratislava potrebuje, alebo nepotrebuje. Odpoveď je jednoznačná, že potrebuje,“ skonštatoval Nesrovnal.
V budúcom roku by sa malo aplikovať do praxe vyše 30 uznesení, ktoré prijala aj vláda pri rokovaní o aktuálnych problémoch Bratislavy. „Týkajú sa všetkých oblastí života a som presvedčený že kvalitu mesta posunú opäť výrazne dopredu,“ povedal Nesrovnal v Tablet.TV. Pripomenul, že výrazne by sa mal prejaviť aj efekt prijatého zákazu hazardu v meste, keďže momentálne končia povolenia na prevádzkovanie herní a ďalšie sa vydávať už nebudú. Zvýraznil tiež, že naďalej ostávajú otázky, ktorým sa treba venovať, týkajúce sa posilnenia kompetencií i spravodlivejšieho financovania hlavného mesta.