I. Nesrovnal: Bratislava dopláca na dlhé a nepredvídateľné povoľovacie procesy
Sme príliš malé mesto, aby sme si mohli dovoliť luxus 15 stavebných úradov, myslí si Nesrovnal.
Udalosti, ktoré sprevádzali žiadosť developerov o udelenie štatútu významnej investície pri ich plánovaných projektoch v centre Bratislavy, signalizujú pre primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala nevyhnutnosť zmien. A to nielen v prípade vylepšenia samotného zákona, ktorý musí reflektovať špecifiká takýchto žiadostí v urbánnom prostredí, ale aj v zložitej kompetenčnej štruktúre v hlavnom meste. Nesrovnal to uviedol v spravodajskej relácii Tablet.TV Hlavné mesto.
Záujmy mesta
„Do budúcnosti je potrebné zmeniť zákon tak, aby zohľadňoval špecifiká žiadostí smerujúcich do rozvinutého, urbánneho prostredia, kde je na rozdiel od extravilánov miest a obcí oveľa viac potrebné zohľadňovať verejný záujem, to, ako je daná investícia zakomponovaná do urbanistického i dopravného obrazu mesta,“ uviedol primátor a pripomenul svoj postoj zohľadňujúci záujmy mesta v celej diskusii okolo žiadostí investorov.
Emóciami výrazne poznačená debata okolo investorských projektov HB Reavis a J&T Real Estate je podľa Nesrovnala však len vyústením a „zástupným efektom“ podstatného problému, ktorý takúto situáciu spôsobil. „Je to signál toho, že povoľovacie a rozhodovacie procesy trvajú strašne dlho a navyše nie sú predvídateľné, takže je ťažké plánovať financie i projekty. Dôsledkom tohto stavu je potom to, že investori sa snažia buď využiť výnimku zo zákona, alebo odchádzajú. A s nimi odchádzajú investície a mesto trpí,“ upozornil Nesrovnal.
Podľa neho je preto potrebné zaoberať sa tým, ako tomu zabrániť do budúcnosti. „Je preto na mieste otázka, či naozaj mesto potrebuje 15 stavebných úradov, či potrebuje štyri úrovne kompetencií, piatich správcov komunikácií,“ formuluje primátor témy na zamyslenie, pričom jeho osobná odpoveď na nastolené otázky je jednoznačná. „Sme príliš malé mesto na takýto luxus,“ zdôraznil v Tablet.TV.