Aktualizované Krimi

HROZNÝ nález v Bratislave: V hniezde záchrany nefungovala signalizácia, dieťa ZOMRELO

Momentálne je na mieste polícia, ktorá tragický prípad vyšetruje.

Ilustračný obrázok k článku HROZNÝ nález v Bratislave: V hniezde záchrany nefungovala signalizácia, dieťa ZOMRELO
Zdroj: Reprofoto TV JOJ

V hniezde záchrany, ktoré je umiestnené v Národnom ústave detských chorôb na bratislavských Kramároch, našli v utorok (19. apríla) ráno nehybné telo novorodenca. Informovala o tom TV JOJ.

Momentálne je na mieste polícia, ktorá tragický prípad vyšetruje.

Nefunkčná signalizácia

Podľa najnovších informácií TV JOJ mal byť mŕtvy novorodenec v inkubátore chlapec, ktorý tam mal byť niekoľko dní. Informáciu TV JOJ potvrdilo niekoľko zdrojov.

V hniezde záchrany nefungovala signalizácia, ktorá by signalizovala, že v inkubátore je dieťa. Novorodenca preto zdravotníci našli pri rannej kontrole hniezda.

V priebehu dnešného dopoludnia sme našli v inkubátore Hniezda záchrany dieťatko, žiaľ, bez známok života. Ihneď sme kontaktovali políciu a prípad riešime v súčinnosti s políciou,“ uviedla pre TV JOJ hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb Dana Kamenická.

Prvý prípad na Slovensku

Ľútosť nad tragédiou vyjadrilo aj občianske združenie (OZ) Šanca pre nechcených, ktoré je iniciátorom hniezd záchrany v SR. Príčiny nešťastia si nevie vysvetliť. Poukazuje na to, že od roku 2004, keď bol na Slovensku zriadený prvý takýto inkubátor, sa nič podobné nestalo. „Nevieme, čo sa vlastne udialo, a nemáme inú možnosť, než si počkať na oficiálne výsledky vyšetrovania,“ konštatuje združenie vo svojom stanovisku.

Združenie zároveň poukazuje na to, že nemocnica, ktorej je hniezdo záchrany darované, sa zaväzuje starať nielen o dieťa, ale aj funkčnosť a hygienu samotného hniezda.

Zabezpečenie funkčnosti systému spočíva v pravidelnom overovaní funkčnosti, teda v overovaní toho, či sa po každom otvorení hniezda rozozvučí alarm na novorodeneckom oddelení, čo je pre personál nemocnice signál počkať päť minút a následne hniezdo skontrolovať.

Dohľad kamery

Pred vyše dvomi rokmi sme technicky vylepšovali hniezda záchrany tým, že sme ich napojili na kamerový systém, takže každá nemocnica môže sledovať vnútro hniezda (položené dieťa) aj cez kameru, ktorú môže nechať viditeľnú na ploche počítača pri 24-hodinovej službe na novorodeneckom oddelení a má možnosť neustále periférne sledovať hniezdo záchrany zvnútra,“ zdôraznilo združenie.

Trestné stíhanie

Polícia už v tomto prípade začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

Prípadom sa zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava III. „Vo veci vykonávajú všetky potrebné procesné úkony, ktorých cieľom je náležité objasnenie tejto udalosti,“ spresnila. S prihliadnutím na citlivosť prípadu polícia v tomto štádiu konania neposkytuje bližšie informácie.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM