Správy

Horúčavy si vyberajú svoju daň: Záchranári pomáhali pre kolapsy desiatkam pacientov

Záchranári mali počas pondelka (10.6.) až 74 výjazdov k pacientom, ktorí skolabovali v dôsledku vlny horúčav.

Ilustračný obrázok k článku Horúčavy si vyberajú svoju daň: Záchranári pomáhali pre kolapsy desiatkam pacientov
Zdroj: TASR

„Najviac, až 15, ich bolo v Banskobystrickom kraji, najmenej – tri – v Bratislavskom kraji,“ povedala pre TASR hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Alena Krčová.

V súvislosti s vysokými teplotami, ktoré zasiahli Slovensko, upozornila na nevyhnutné prevenčné opatrenia. „Platí, že počas obedňajších hodín – od 11. do 15.00 h – by sme sa nemali zbytočne vystavovať slnečným lúčom. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev,“ uviedla Krčová.

Tekutiny záchranári odporúčajú dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. „Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ skonštatovala Krčová.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta treba ochladzovať a podať mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM