Rôzne Správy

Hlavné mesto vyhlásilo zimnú pohotovosť. Prvý posyp vykonali na Kolibe

Počas zimnej sezóny bude v pohotovosti nasadených 43 sypačov, 11 multikár, 1 snehová fréza a 88 ručných pracovníkov.

Ilustračný obrázok k článku Hlavné mesto vyhlásilo zimnú pohotovosť. Prvý posyp vykonali na Kolibe
3
Galéria
Zdroj: Bratislava - Magistrát

V Bratislave od stredy 29. novembra platí zimná pohotovosť. Prvý likvidačný posyp bol použitý dnes ráno o 5:30 hod. na Kolibe. Počas zimnej sezóny bude v pohotovosti nasadených 43 sypačov, 11 multikár, 1 snehová fréza a 88 ručných pracovníkov. Bratislava24.sk informovala hovorkyňa hlavného mesta Zuzana Onufer.

Efektívna údržba

Hlavné mesto aj tento rok pokračuje s uplatňovaním opatrení, ktoré zefektívnia zimnú údržbu v Bratislave. Ide napríklad o pravidelný monitoring predpovede počasia a monitoring pohybu mechanizmov zimnej údržby cez GPS snímače či preventívny posyp vo vybraných lokalitách.

Uplatňovať sa bude aj včasné premiestnenie sypačov do určených lokalít pred samotný zásahom, čo umožní rýchlejšie zásahy techniky priamo v mestských lokalitách. Dispečeri hlavného mesta budú tiež naďalej pravidelne denne kontrolovať spoločensky významné a frekventované komunikácie.

Ekologická posypová soľ

Hlavné mesto na údržbu verejných priestorov vo svojej správe používa chlorid sodný/posypovú soľ, ale aj ekologickú posypovú soľ Solmag, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu. Solmag používa hlavné mesto na mostoch, ich nájazdoch, všetkých lokalitách v pásmach hygienickej ochrany spodných vôd (napríklad lokalita Železnej studničky), na údržbu schodov, lávok, nadchodov a v historickom centre mesta napríklad na Hlavnom a Františkánskom námestí.

Zimnú údržbu vykonáva pre hlavné mesto konzorcium A.R.K. technické služby a riadi sa pri tom Operačným plánom a pokynmi dispečingu magistrátu hlavného mesta. Zimná pohotovosť je súčasťou zimnej údržby. Počas zimnej pohotovosti musí byť k dispozícii plný počet techniky a pracovníkov, a to 24 hodín denne.

Po pokyne magistrátneho dispečingu musí zimná technika a pracovníci vyjsť na zásah do 30 minút. V prípade, že teplota klesá k 0°C, na pokyn magistrátneho dispečingu posýpa dodávateľská spoločnosť mosty a nájazdy, na ktorých sa aj v suchom počasí zráža voda a tvorí námraza. Hlavné mesto platí len za objednané výkony zimnej údržby na základe pokynov z mestského dispečingu.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM