Aktualizované KAW Rôzne Správy

Hladina Dunaja je nebezpečne NÍZKA: Medzi Bratislavou a Devínom UVIAZLA loď na plytčine

Pre nízky stav vody v Dunaji viaceré štáty obmedzili alebo pozastavili lodnú dopravu. Ak sa situácia nezmení, v Bratislave by to mohlo hroziť tiež.

Ilustračný obrázok k článku Hladina Dunaja je nebezpečne NÍZKA: Medzi Bratislavou a Devínom UVIAZLA loď na plytčine
Zdroj: facebook.com/Dovrecka Peter

Sucho trápi celé Slovensko aj okolité krajiny. Odráža sa to aj na výške hladiny riek, ktoré sú nízke až tak, že v niektorých oblastiach museli pozastaviť riečnu dopravu.

Nebezpečne nízka hladina

Veľmi nízke vodné stavy zaznamenali hydrológovia takmer v celom povodí Dunaja od Nemecka až po Rumunsko. V mnohých oblastiach je Dunaj už nižšie ako je bezpečná výška,“ informuje portál iMeteo.

Najhoršia situácia je v Nemecku, v Rakúsku ale aj v Maďarsku. Tam pre nízky stav vody na viacerých miestach obmedzili alebo pozastavili lodnú dopravu.

Hladina Dunaja v Devíne dosahovala v pondelok 15. 8. výšku len 100 cm a v Bratislave okolo 250 cm, za jeden deň teda klesla až o 10 cm, čo začína byť nebezpečné pre lode.

Uviaznutá loď

Väčšina lodí má totiž ponor 230 až 250 cm a tak začínajú platiť prvé obmedzenia – zatiaľ pre nákladné lode, ale čoskoro hrozí zastavenie aj kabínových lodí, či rýchlolodí,“ uvádza iMeteo.

V nedeľu výletná loď Prešov, ktorá premáva medzi Bratislavou a Devínom, uviazla na plytčine.

​​„Loď bola plná výletníkov. Nikomu sa, našťastie, nič nestalo. Desiatky pasažierov aj s deťmi čakali viac ako 45 minút, kým ich odtiahlo iné plavidlo,“ informoval portál tvnoviny.sk.

Zmena

K stúpnutiu hladiny vody nepríde ani v najbližších hodinách. V utorok 16. 8. sa očakáva ďalší pokles Dunaja o 5 až 7 cm. „Hladina Dunaja v Bratislave tak klesne pod 250 cm. Situácia sa zlepší v závere týždňa, kedy studený front spolu s tlakovou nížou prinesú od štvrtka do horných úsekoch Dunaja výdatnejšie zrážky,“ dodáva iMeteo.

Článok pokračuje pod fotografiou

Plavba po Dunaji

Plavba po Dunaji nebola pre nižší stav vodných tokov pozastavená, ani sa momentálne nad takýmto krokom neuvažuje. Pre TASR to uviedla vedúca kancelárie predsedu Dopravného úradu Lucia Patznerová.

Ponor plavidiel a zostáv však musí byť prispôsobený aktuálnemu vodnému stavu. Dbá sa tiež na nevybočenie z plavebnej dráhy.

Z titulu nízkych vodných stavov plavba nebola zastavená a nad týmto krokom sa momentálne neuvažuje. Plavba plavidiel a zostáv, ktorých ponor je prispôsobený aktuálnym vodným stavom, momentálne prebieha,“ skonštatovala Patznerová.

Plavba plavidiel alebo zostáv na bratislavskom úseku Dunaja je teda vo všeobecnosti podľa nej naďalej možná. Vodcovia plavidiel a zostáv však musia prispôsobiť ponor svojich plavidiel alebo zostáv aktuálnemu vodnému stavu a hláseným brodom, kde nie je dosiahnutá plavebná hĺbka na základe odporúčaní Dunajskej komisie. Musia taktiež venovať zvýšenú pozornosť pri plavbe, aby nevybočili z plavebnej dráhy a nenasadli na plytčinu.

V súvislosti s nižšou hladinou Dunaja nastáva podľa Dopravného úradu pri plavidlách a zostavách, prepravujúcich tovary, problém ekonomickej výhodnosti takejto dopravy. „Taktiež pri neodhadnutí a neprispôsobení ponoru plavidiel a zostáv vodnému stavu nastáva riziko nasadnutia, prípadne vzniku plavebnej nehody,“ poznamenala Patznerová.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM