Ilustračný obrázok k článku VIZUALIZÁCIE: Nahradí ružinovskú "Hirošimu" park plný zelene a nízka zástavba?
6
Galéria
Zdroj: Bratislava - Ružinov

VIZUALIZÁCIE: Nahradí ružinovskú "Hirošimu" park plný zelene a nízka zástavba?

Dnes už Ružinov žiaden nový megalomanský obchodný dom nechce.

KAW Rôzne Správy
KAW Rôzne Správy

VIZUALIZÁCIE: Nahradí ružinovskú "Hirošimu" park plný zelene a nízka zástavba?

Dnes už Ružinov žiaden nový megalomanský obchodný dom nechce.

Ilustračný obrázok k článku VIZUALIZÁCIE: Nahradí ružinovskú "Hirošimu" park plný zelene a nízka zástavba?
6
Galéria
Zdroj: Bratislava - Ružinov

Skelet bývalého obchodného domu hyzdí Ružinov už dvanásť rokov. Hromadí sa tam odpad, z múrov vyrastajú stromy. Pohľad na „Hirošimu“ rozhodne nie vábny.

Návrh sa netýka iba „Hirošimy“

Jazva na tvári Ružinova by sa mala v dohľadnej dobe zaceliť. Prvým krokom k zmene bolo vyhlásenie súťaže na ideový a koncepčný návrh riešenia.

Včera v Ružinove predstavili víťazný návrh, ako by malo územie v budúcnosti vyzerať. Rozhodla o tom komisia, ktorej súčasťou boli aj ružinovskí poslanci.

Pri zadávaní súťaže mal Ružinov viacero podmienok. Zástavba mala byť nižšia, maximálne do výšky okolitých budov. Súčasťou návrhu mali byť aj námestia, autá mali byť umiestnené pod zem, návrh mal obsahovať dostatok zelene, vodozádržné opatrenia či odkaz na bývalé Mlynské rameno Dunaja, ktoré tieklo na mieste dnešnej Tomášikovej ulice.

„Požiadavkou mestskej časti bolo, aby architekti neriešili len pozemok investora, ale celé územie od Ružinovskej až po Obilnú ako celok. Mestská časť tak zadarmo získala návrhy, ako môže riešiť aj pozemky, ktoré patria Ružinovu – rekonštrukciu DK Ružinov, novú radnicu, nové námestie pred Cultusom,“ vysvetľuje starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti.

Do najužšieho kola súťaže sa dostali štyri celosvetovo známe architektonické kancelárie – z Austrálie, z Veľkej Británie, z Talianska a z Českej republiky.

Vizualizácie (ideový návrh riešenia), ktoré v súťaži zvíťazili, sú z ateliéru renomovanej kancelárie Jakuba Cíglera, ktorá stojí napríklad aj za rekonštrukciou Václavského námestia v Prahe. Zatiaľ je to iba koncept, z ktorého sa bude vychádzať pri tvorbe finálneho projektu. Skutočný a finálny návrh sa však ešte len začne tvoriť.

Jedna z možností

Práci na návrhoch predchádzala návšteva architektov v Ružinove. „Investor spolu so svetoznámymi architektami preveril toto územie ako celok – nielen pozemok Hirošimy, ale aj pozemky mestskej časti zo strany Ružinovskej ulice a rekonštrukciu nášho domu kultúry,“ priblížil proces prípravy návrhov starosta Ružinova Martin Chren.

Na vizualizáciách môžete vidieť napríklad kancelárske budovy pri Tomášikovej ulici a tiež návrh novej ružinovskej radnice pri budove Kerametalu. Návrh však ešte nie je definitívne „odklepnutý“ a neznamená to, že tam budovy budú skutočne stáť.

Ružinov zatiaľ žiadal od architektov preverenie lokality v súlade s územným plánom, aby mestská časť vedela, čo má na mieste postaviť, aby to zaplatilo novú modernú radnicu a dostalo parkujúce autá spred domu kultúry pod zem.

Nový obchodný dom nechcú

„Je to len jedna z možností. Je na nás, poslancoch a obyvateľoch, aby sme sa rozhodli, či také niečo chceme. Sú to naše obecné pozemky, my sa rozhodneme, nie súkromný investor. Môžeme si povedať aj nie. Už ale aspoň vieme, ako by to približne vyzeralo, ak by sme si povedali áno,“ vysvetľuje situáciu Martin Chren.

Hirošima stojí na súkromnom pozemku, na ktorom je momentálne už 12 rokov právoplatné stavebné povolenie na megalomanský obchodný dom. „Takýto obchodný dom si azda nikto z Ružinovčanov neželá. Pred 15 rokmi to možno bola moderná stavba, dnes už žiaden nový Central ani Retro v Ružinove nepotrebujeme a nechceme,“ hovorí M. Chren.

Ako to s „Hirošimou“ nakoniec dopadne, bude redakcia Bratislava24.sk naďalej sledovať.

Vizualizácie návrhu územia na mieste "Hirošimy", Ružinov
6
Galéria
Zdroj: Bratislava - Ružinov
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín