Rôzne

Ružinovská Hirošima: Nákupný raj je rajom potkanov a bezdomovcov

Koľko poschodí, toľko rokov? Najmodernejšie nákupné centrum na Slovensku na deviatich poschodiach stojí – na papieri. Už deväť rokov v ňom namiesto nákupného raja “bývajú“ potkany.

Ilustračný obrázok k článku Ružinovská Hirošima: Nákupný raj je rajom potkanov a bezdomovcov
Zdroj: Dnes24.sk

“Tri veľké nákupné galérie s bezbariérovým prístupom, vynikajúci vnútorný dizajn, vyše 250 obchodov, kaviarní a reštaurácií, food-court, supermarket a bohatá ponuka služieb – v Yosaria Plaza sa z nakupovania stane viac ako zážitok z kupovania.“

Táto prezentácia bývalej budovy Obchodného domu Ružinov dodnes svieti na stránke projektu Yosaria Plaza Shoping Centre. Namiesto vymetania obchodov sa obyvatelia okolitých domov, tak ako naša redakcia, dívajú na nevábne vykonávanie potrieb bezdomovcov a neuveriteľné množstvo odpadkov.

Prečítajte si aj: Stanica Nivy bude druhým najväčším nákupným centrom na Slovensku

Futuristický celok

Akciovka Yosaria Plaza, ktorá je hlavným investorom, patrí do skupiny s dlhoročnými skúsenosťami. Od roku 1997 prenajíma svoje nehnuteľnosti viac ako štyristo spoločnostiam. Jedným z jej projektov malo byť práve nákupné centrum v bratislavskom Ružinove s investíciou vo výške vtedajších 2,5 miliardy Sk (približne 83 miliónov eur).

Ako sa pred rokmi médiám vyjadril Ivan Líška, ktorý kúpil bývalý obchodný dom Ružinov v roku 1995 od vtedajšieho štátneho podniku Domáce potreby, do rekonštrukcie vrazili cez úver 150 miliónov korún (päť miliónov eur). Odvtedy skelet chátra. Dôvodom má byť bankrot rakúskej banky, ktorá mala projekt ďalej úverovať, ako aj následná finančná kríza.

Najmodernejšia architektúra v podobe 250 obchodov, 11 kaviarní, 3 reštaurácie, 100 kancelárskych priestorov najvyššieho štandardu, klzisko, 25-metrový bazén, wellness centrum s rozlohou štyritisíc štvorcových metrov vyzerá dobre… Škoda, že iba vo vizualizácii na webovej stránke.

Čierna diera?

Otázne je či sa vôbec nájde spôsob, ako problém okolo nedostavanej budovy vyriešiť. Z výpisu katastrálneho portálu je jasné, že firma dlhuje peniaze mnohým subjektom. Exekučné záložné právo na pozemky a stavbu si uplatňuje napríklad cyperská spoločnosť Revgama Limited.

Na zozname sú aj magistrát, ktorému dlhujú za daň, alebo spoločnosť Skanska SK, ktorá mala v minulosti vykonať búracie práce.

Ani finančné dlžoby však investora neodrádzajú. „Teraz prišlo oživenie v západnej Európe aj v tejto sfére a následne sa nám ozvalo niekoľko záujemcov o investovanie do tohto projektu," vyjadril sa v máji 2015 Ivan Líška pre trend.sk. Ako dodal, že ak všetko dobre pôjde, stavať by sa mohlo už o rok.

Ružinovská Hirošima

Ako to vyzerá po roku? O tom, že nevzhľadná opacha znehodnocuje okolie a tým i cenu susedných nehnuteľností, vie svoje aj mestská časť Ružinov. Od investora vymáhala exekúciou 60-tisícovú pokutu.

“Hirošima“, ako nazval betónový skelet na predvolebných bilbordoch súčasný starosta Ružinova Dušan Pekár, je dodnes jeho prioritou. K záležitosti sa však vyjadrí až po stretnutí s vlastníkom budovy.

Ako je vidieť na fotografiách, miesto je voľne prístupné. Všade sa povaľujú odpadky, hlodavce a bezdomovci.

“Je to rovnaká hanba ako Rázsochy. Ale čo môžeme chcieť, je to ďaleko od centra a hradného kopca, takže politikov nezaujíma ako vyzerá hlavné mesto,“ prezradil nám pán Jozef, ktorý ma byt otočený práve na “najmodernejšiu architektúru“, ako sa projekt chváli.

Rizikový objekt

Fakt, že s ruinami niekdajšieho obchodného domu treba niečo robiť, potvrdila aj naša návšteva. Hoci je objekt oplotený, miesto je voľne prístupné cez poškodené pletivo. Všade sa povaľujú odpadky, pomedzi ktoré sa preháňajú hlodavce. Starý nábytok zas slúži bezdomovcom využívajúcim opustenú budovu ako prechodné bydlisko.

“Je to rovnaká hanba ako Rázsochy. Ale čo môžeme chcieť? Je to ďaleko od centra a hradného kopca, takže politikov nezaujíma, ako vyzerá hlavné mesto,“ netajil rozhorčenie pán Jozef, ktorý má byt s výhľadom na „najmodernejšiu architektúru“.

Problémom je i zodpovednosť za bezpečnosť Ružinovčanov a samozvaných návštevníkov objektu, v ktorom sa zakorenili náletové dreviny. Opakovane sme boli svedkami nelegálnych „exkurzií“ tínedžerov a zaľúbených párikov na streche skeletu. Žiaľ, tento problém sa začne u kompetentných skloňovať až vtedy, keď , nedajbože, dôjde k úrazu.

Ďalšie rokovanie

Na plány s ružinovskou „Hirošimou“ sme sa opýtali majiteľa i príslušnej mestskej časti. Hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová nám prisľúbila odpovede koncom týždňa. Podľa našich informácií by sa mali obe strany stretnúť v najbližších dňoch. Od vlastníka a investora sme odpoveď zatiaľ nedostali. Téme sa budeme naďalej venovať.

Prečítajte si aj: Potemkiniáda? Na Hlavnej železničnej stanici pribudli cyklostojany, o ktorých vedia iba zasvätení

Autor: Eliška Šándorová

Ružinovská Hirošima
17
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie