Alexandra Húsková Rôzne

Hazardným hrám hovorí "NIE" aj primátor

Primátor sa pridáva k bratislavským starostom a spoločne vyslovujú "nie" hazardným hrám. Ivo Nesrovnal chce obmedziť hazard na území mesta. Dá sa to vôbec? Kto vydáva licenciu prevádzkovateľom a aké su vlastne podmienky na jej získanie?

Ilustračný obrázok k článku Hazardným hrám hovorí "NIE" aj primátor
Zdroj: Dnes24.sk

Licenciu na prevádzkovanie videohier a ostatných druhov hazardných hier udeľuje Ministerstvo financií SR. Hlavné mesto Bratislava udeľuje licenciu len na prevádzkovanie hazardných hier prostredníctvom výherných prístrojov.

Aký je postup na získanie licencie?

Hlavné mesto vydáva individuálnu licenciu len na prevádzkovanie hazardných hier prostredníctvom výherných prístrojov. Žiadateľom môže byť akciová spoločnosť alebo spoločnosť s ručením obmedzeným so základným imaním vo výške najmenej 66.300,– eur.

Žiadateľ je povinný v žiadosti uviesť požadované informácie a priložiť doklady, koré stanovuje zákon. Ide o 28 podmienok, medzi ktorými možno spomenúť výpis z obchodného registra, stanovy spoločnosti, návrh organizačnej štruktúry, návrh obchodno – finančného plánu na roky 2015 – 2017, materiálno – technické zabezpečenie, výpis z registra trestov.

"Licenčný povoľovací princíp je v zákone totiž formulovaný ako nárokovateľný, ak teda prevádzkovateľ splní všetky zákonné podmienky, hlavné mesto mu individuálnu licenciu musí vydať. Hlavné mesto tak v boji s hazardom ťahá za kratší koniec,"uviedla Ivana Skokanová, hovorkyňa Magistrátu Hlavného mesta Bratislavy.

Podľa zákona o hazardných hrách hlavné mesto udelí individuálnu licenciu žiadateľovi, ktorý predloží úplnú žiadosť o jej udelenie a preukáže splnenie podmienok ustanovených zákonom. Starostovia mestských častí majú právo iba obmedziť prevádzkové hodiny takýchto zariadení. Upraviť otváracie hodiny prevádzok takýchto zariadení je totiž iba v kompetencii mestských častí.

Čo na to primátor?

Magistrát chce začať aj rokovania o prípadnej zmene zákona, ktorý by hovoril o tom, že obec si sama môže všeobecne záväzným nariadením obmedziť vznik zariadení s hracími automatmi. „Primátor by chcel docieliť, aby obec sama mohla povedať, že na tomto území/v tejto lokalite si hazardné hry neželá,“ uviedla Skokanová. Nasledovať bude rokovanie so Združením miest a obcí Slovenska, či s Úniou miest Slovenska, nakoľko by malo ísť o spoločné riešenie.

„Primátor má snahu tento sociálny problém riešiť, nakoľko situácia je podľa neho veľmi nepriaznivá a nie je v prospech Bratislavčanov. Primátor preto víta snahu členov regionálneho združenia starostov obmedziť hazard na území mesta. Je presvedčený, že len spoločným postupom mesta a mestských častí sa dá dôjsť k vhodnému riešeniu tohto sociálneho problému,“ vyjadrila sa pre Bratislava24.sk Ivana Skokanová.

Prečítajte si aj : Koľko herní máme v Bratislave?

Viac o stanovisku bratislavských starostov nájdete tu : Bratislavskí starostovia vyslovili razantné NIE hazardným hrám

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie