Rôzne

Originálna gastromapa Bratislavy mapuje výnimočné kuchyne z celého sveta

Foodbloger Čoje pokrstil gastromapu Bratislavy, ktorá vás zavedie do indickej či africkej kuchyne.

Ilustračný obrázok k článku Originálna gastromapa Bratislavy mapuje výnimočné kuchyne z celého sveta
3
Galéria
Zdroj: TASR , Mareena

Spoznajte rozmanitosť Bratislavy a ľudí, ktorí ju tvoria. Ľudia z komunitnej organizácie Mareena vytvorili bratislavskú mapu reštaurácií s medzinárodnými kuchyňami, ktoré sú tu vďaka cudzincom.

Nová gastromapa

Naše mesto je plné obľúbených podnikov s kuchyňami z celého sveta, bez ktorých si ho už často ani nevieme predstaviť. Vďaka nim máme možnosť spoznať nové jedlá, krajiny, kultúry a ľudí. „Zo skúsenosti vieme, že práve jedlo ľudí spája a aj porozumenie dokáže ísť cez žalúdok a práve preto sme spolu s foodblogerom Čoje a ilustrátorkou Adelou Režnou vytvorili svetovú gastromapu Bratislavy,“ hovorí Andrea Kutlíková z Mareena.

Gatromapa bola pokrstená v nedeľu (1.12.) na lodi na Dunaji počas výnimočného konceptu pop up obeda. Štvorchodové menu bolo pripravené kuchármi z Afriky, Indie a Iránu za prítomnosti starostky Starého Mesta Zuzany Aufrichtovej a ďalších takmer 40 hostí. „Veríme, že aj prostredníctvom tohto projektu pomôžeme prispieť k otvorenejšej spoločnosti v našom meste. Cudzie kuchyne sú súčasťou našich dní, tak prečo by sa ňou nemohli stať aj cudzinci?,“ uviedla Kutlíková.

Podpora cudzincov

Gastromapu je možné získať ako odmenu pri podpore crowdfundingovej kampane, ktorú Mareena spustila na podporu integračných aktivít pre cudzincov. Za podporu je možné získať množstvo odmien od mapy, cez tričko, grafiky až po školu varenia africkej kuchyne.

Výťažok zo zbierky použije Mareena na tréning dobrovoľníkov, hodiny slovenského jazyka, mesačný program komunitného centra a vzdelávacie aktivity o migrácii a integrácii na školách. Bližšie informácie nájdete TU.

„Pri mape však nekončíme, Gastromapa Bratislavy je súčasťou celoročnej kampane občianskeho združenia Mareena s názvom #plnezuby, ktorou sa snaží prostredníctvom jedla priblížiť príbehy cudzincov žijúcich v Bratislave,“ vysvetľuje Kutlíková.

Práve Bratislava je totiž mesto, kde býva väčšina cudzincov na Slovensku, celkovo tvoria okolo osem percent populácie a cudzincom je tak približne každý 13. Bratislavčan. Cieľom občianskeho združenia Mareena je pomôcť utečencom a cudzincom zapadnúť do slovenskej spoločnosti a miestnym lepšie spoznať tých, pre ktorých sa Slovensko stalo druhým domovom. „Chceme, aby sa Bratislava stala mestom, kde si cudzinci a miestni k sebe vedia nájsť cestu a kde sa všetci môžu cítiť ako doma,“ Andrea Kutlíková z Mareena.

Gastromapa Bratislavy
3
Galéria
Zdroj: Mareena

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM