Nina Táborská Správy

Vajnorčania bojujú o linku 630: "Primátorov sľub nám nestačí!"

Na Magistrát hlavného mesta Bratislavy aj na úrad Bratislavského samosprávneho kraja dnes doručili petíciu za zachovanie autobusovej linky 630. Viac ako 2-tisíc signatárov žiada mesto, aby odstúpilo od plánov na jej obmedzenie.

Ilustračný obrázok k článku Vajnorčania bojujú o linku 630: "Primátorov sľub nám nestačí!"
Zdroj: TASR

„Prísľub primátora, že linka bude fungovať do konca roka nám nestačí,“ tvrdí rezolútne starosta MČ Bratislava – Vajnory Ján Mrva. Linka 630 spája Chorvátsky Grob s bratislavskými Zlatými pieskami. Magistrát ju v rámci šetrenia plánuje obmedziť, linka totiž obsluhuje lokality mimo mesta.

O zrušení linky sa hovorilo už od júla. Mesto sa navyše sporí s krajom o to, kto linku zafinancuje. Teraz ju platí mesto a MČ Bratislava – Vajnory. Od novembra by sa systém mal zmeniť, teda ak sa všetko stihne…

„Potrebujeme, aby fungovala trvalo a urobíme všetko preto, aby aj BSK aj magistrát a tiež ministerstvo dopravy odsúhlasilo druhú etapu bratislavskej integrovanej dopravy, od ktorej závisí aj ďalší krok 630-tky,“ povedal pre Bratislava24.sk starosta J. Mrva. Každá strata spomínanej linky by sa po novom pri integrovanej doprave delila medzi mesto, rezort dopravy a kraj.

Dve roviny problému

Mestská časť Vajnory podporuje petíciu z dvoch hlavných dôvodov. Jednak preto, že* „ak by sa zrušil autobus, ktorý chodí z Čiernej vody, používali by všetci vajnorský spoj. Ten by bol preplnený a zrejme by sa všetci nedostali dovnútra,“* hovorí Mrva.

Druhý argument Vajnorčanov je, že už dnes preplnené cesty by ešte viac zahltili tí, ktorí by namiesto MHD začali využívať svoje autá.

Spoj musí ostať

„Pre Chorvátsky Grob je toto jediná možnosť dopravného obslúženia, ktorú v lokalite Čierna voda máme, takže budeme maximálne bojovať za zachovanie spoja,“ povedala pre Bratislava24.sk zastupujúca starostka obce Miroslava Jonášová.

Linku denne využívajú študenti, deti ale aj rodičia, ktorí cestujú do školy či do práce.

„Autori petície očakávajú, že tento spoj bude aj vďaka ich podpore zachovaný,“ uviedla zástupkyňa miestneho úradu MČ Bratislava – Vajnory Soňa Molnárová. Veď napokon obyvatelia Vajnôr sú tiež obyvateľmi Bratislavy, a preto by Dopravný podnik Bratislava mal zabezpečiť dostatočnú dopravnú obsluhu aj im.

Petícia by mala udržať autobusovú linku 630
6
Galéria
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM