Aktualizované KAW Rôzne Správy

FOTO: Hladinu Dunaja v Devíne monitorujú aj hasiči. Voda je čoraz VYŠŠIE!

Meteorológovia očakávajú na slovenskom úseku Dunaja aj naďalej vzostup vodnej hladiny.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Hladinu Dunaja v Devíne monitorujú aj hasiči.  Voda je čoraz VYŠŠIE!
20
Galéria

Výška hladiny Dunaja v Bratislave o 8.00 hod. dosiahla 703 centimetrov. V Devíne dosahuje 665 a v Medveďove 631 centimetrov. Informuje o tom na sociálnej sieti Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Okolo hradu už neprejdete

Voda pri sútoku Dunaja a Moravy zaplavila časť Slovanského nábrežia pod hradom Devín v Bratislave. Zaplavený je aj pamätník Brána slobody i niektoré úseky cyklotrasy do Devínskej Novej Vsi. Dôvodom je stúpajúca hladina rieky Dunaj po výdatných dažďoch v Rakúsku a Nemecku.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vylúčilo akékoľvek ohrozenie ľudí či majetku pri stúpajúcej hladine Dunaja v Devínskej Novej Vsi. Nie je potrebné vyhlasovať povodňovú situáciu. Kulmináciu vody v Devíne očakáva okolo 17.00 hod. na úrovni 7,8 metra. Na tlačovej konferencii o tom informoval štátny tajomník MŽP Michal Kiča.

Zástupca starostky Devína Igor Prieložný priblížil, že voda zaliala nábrežie tak, že sa už nedá prejsť okolo hradu Devín. Pod vodou je podľa neho aj časť cyklotrasy pri Morave, ktorá spája bratislavské mestské časti Devín a Devínsku Novú Ves. „Je to však ešte stále v takom stave, ktorý je bežný pri zvýšených hladinách rieky. Hrozba je z môjho pohľadu ešte ďaleko,“ povedal.

V Devíne sú vždy v pozore po silných dažďoch na území Česka, ale zároveň i Rakúska a Nemecka.

„Vtedy vieme, že sa blíži kvantum vody. Tým, že v Česku momentálne neprší a v Rakúsku i Nemecku to už prestalo, tak to už len stúpne a skulminuje,“ spresnil. V Devíne sú podľa Prieložného zvyknutí, že občas hladina riek takto stúpne. Priznáva však, že tam už dávno takáto vysoká voda nebola. „Chýbajú však ešte tri-štyri metre, aby to dosiahlo úroveň povodne z roku 2013,“ poznamenal. Situáciu, ako tvrdí, v mestskej časti monitoruje aj Slovenský vodohospodársky podnik.

Situácia v Devínskej Novej Vsi

Starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír na sociálnej sieti priblížil, že aktuálna situácia na rieke Morava predstavuje mierne stúpanie hladiny. „Predpokladáme, že Morava dosiahne 2. stupeň povodňovej aktivity, avšak počas pondelka by mala kulminovať. Hydrometeorológovia predpokladajú vzostup hladiny ešte asi o 0,5 metra a následne by sa mala hladina stabilizovať a začať klesať,“ uviedol. Obyvateľov ubezpečil, že situácia je monitorovaná.

„V Devíne sa už inštalujú preventívne protipovodňové zábrany. U nás je situácia relatívne pokojná. Na pravidelnej báze ju vyhodnocujeme s príslušnými orgánmi. V prípade potreby je naša mestská časť pripravená zasiahnuť a pomôcť,“ uviedol. Verejnosť zároveň vyzval, aby sa momentálne zbytočne nezdržiavala v blízkosti rozvodnených riek.

Ešte stúpne

Výška hladiny Dunaja v Bratislave krátko predpoludním dosahovala 716 centimetrov. V Devíne bola na úrovni 673 centimetrov.

Meteorológovia očakávajú na slovenskom úseku Dunaja aj naďalej vzostup vodnej hladiny. Kulminácia by mala nastať v pondelkových popoludňajších, respektíve večerných hodinách, v Devíne na úrovni 735 a v Bratislave vo výške 770 centimetrov.

„Následný pozvoľný pokles na tomto úseku očakávame v nočných hodinách. Na dolnom úseku, v staniciach Komárno a Štúrovo, by povodňová vlna mala kulminovať v utorok (20. 7.) nadránom,“ približuje SHMÚ.

Zvýšená hladina Dunaja spätne vzdúva hladinu na Morave, v Devínskej Novej Vsi dosiahla výška hladiny 528 centimetrov.

Správu budeme aktualizovať.

Viac o situácii na Dunaji

Hladina Dunaja a Moravy nebezpečne stúpa
29
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský
Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM