Kultúra

FOTO: Vianočná výstava v Mirbachovom paláci je poctou geniálnemu maliarovi Josefovi Ladovi

Josef Lada patrí medzi najosobitejších a najvýraznejších európskych kresliarov prvej polovice 20. storočia a v Čechách je zrejme najpopulárnejší maliar v histórii.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Vianočná výstava v Mirbachovom paláci je poctou geniálnemu maliarovi Josefovi Ladovi
9
Galéria
Zdroj: TASR

Príspevkom Galérie mesta Bratislavy (GMB) k 100. výročiu vzniku Československa je výstava Vianoce Josefa Ladu s podtitulom Pocta géniovi. V Mirbachovom paláci GMB je výber z jeho uzavretej tvorby zapožičanej od niekoľkých českých galérií a zo súkromných zbierok.

Geniálny umelec

„Výstava je nielen k storočnici nášho bývalého štátu, ale tiež k súčasnému roku česko-slovenskej vzájomnosti. Ladove obrazy krásne pripomínajú pokojné vianočné obdobie,“ povedal na jej otvorení Ondřej Pometlo z Veľvyslanectva ČR na Slovensku.

„Mal som tú česť s Ladom spolupracovať, aj keď sme sa nikdy nestretli. Podieľal som sa na vzniku niekoľkých jeho leporel aj na slovenskom vydaní knižky Vianoce Josefa Ladu. Obaja máme ešte niečo spoločné. Lada ako polročný prišiel o pravé oko a ja v desiatich o ľavé,“ vtipne konštatoval literát Ľubomír Feldek, ktorý predniesol niekoľko svojich básní.

Podľa autora výstavy Jana Kukala Lada napriek veľkému hendikepu s poškodeným zrakom sa stal geniálnym umelcom. Bol veľmi húževnatý a pracovitý, navyše výborne maľoval pravou i ľavou rukou. Vytvoril si vlastný nenapodobiteľný štýl. Najväčšou inšpiráciou pre neho boli idealizované spomienky na detstvo v rodných Hrusiciach.

Obraz českej dediny

Josef Lada (1887–1957) patrí medzi najosobitejších a najvýraznejších európskych kresliarov prvej polovice 20. storočia a v Čechách je zrejme najpopulárnejší maliar v histórii. Ešte pred nástupom do školy rád kreslil. Na Umeleckopriemyselnú školu v Prahe ho prijali na tretí pokus, po niekoľkých mesiacoch ju opustil pre nedostatok financií.

Karikatúrami a inými obrázkami prispieval od roku 1904 do novín a časopisov, kde vtipne zobrazoval aj aktuálne politické dianie. Tvoril najmä pre deti a pri ilustráciách sa zameral na štylizovaný obraz českej dediny s humorne parodickým akcentom.

Lada patrí ku generácii, ktorá položila základy moderného umenia v Čechách. Okrem seriálov a tvorby pre periodiká robil scénické a kostýmové návrhy pre hry Národného divadla i ďalšie české divadlá, maľoval plagáty, písal knihy.

Mal niekoľko výstav v českých mestách i v zahraničí, zúčastnil sa na Bienále v Benátkach (1934 a 1956), podieľal sa na viacerých filmoch. Bol menovaný národným umelcom (1947), stal sa členom Zväzu československých spisovateľov (1953).

Okrem iných kníh jeho život a tvorbu predstavuje reprezentatívna výtvarná monografia s názvom Lada z vydavateľstva Slovart (2016). Na vyše 740 stranách obsahuje 873 ilustrácií.

Výstava potrvá do 24. februára 2019.

Výstava Jozefa Ladu
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM