FOTO: Takto vyzerá prvá komunitná chladnička v Bratislave + pravidlá používania
Najväčšie množstvo potravín sa vyhodí v domácnostiach. Komunitná chladnička je prvým krokom k efektívnemu riešeniu, akým je zdieľanie prebytku jedla.
Začiatkom novembra otvorilo občianske združenie (OZ) Free Food prvú komunitnú chladničku v Bratislave. V Chladničke nájdu ľudia z komunity Novej Cvernovky potraviny, ktoré by normálne s najväčšou pravdepodobnosťou skončili v smetnom koši.
Zdieľanie jedla
Často nakupujeme viac potravín, ako vôbec skonzumujeme, a potom ich vyhadzujeme. Riešením tohto problému má byť komunitná chladnička, vďaka ktorej už nebudeme musieť jedlo vyhadzovať, ale budeme ho môcť darovať tým, ktorí nemajú možnosť kúpiť si ho dostatok.
Nápadom chce OZ efektívne riešiť zdieľanie prebytku jedla. Prvá komunitná chladnička v bývalej Strednej chemickej škole na Račianskej ulici bude slúžiť primárne komunite Novej Cvernovky, ktorá sa o ňu aj sama postará. Takýchto chladničiek by ale mohlo byť viac, ak sa OZ podarí zohnať sponzorov na spotrebiče. Ak by sa projekt rozšíril a fungoval, mohla by vzniknúť online mapa komunitných chladničiek.
PRAVIDLÁ POUŽÍVANIA KOMUNITNEJ CHLADNIČKY:
- Darujeme len to jedlo, ktoré má trvanlivosť viac ako 24 hodín a ktoré by sme zjedli aj my.
- Jedlo označené dátumom trvanlivosti/spotreby označíme nálepkou s údajom o darcovi.
- Varené jedlo dávame do uzatvárateľných obalov, označíme nálepkou, kde vypíšeme: alergény, dátum vloženia a meno darcu.
- Do chladničky neumiestňujeme: surové mäso, ryby, vajcia a otvorené mliečne výrobky.
- Do poličiek vedľa chladničky ukladáme: banány, paradajky, cibuľu, zemiaky, avokádo, baklažán, uhorky, papriku, cuketu a pod.
- Zeleninu a ovocie umiestňujeme do najspodnejšej časti chladničky (najchladnejšie miesto).
- Zeleninu zašpinenú od zeminy dávame do spodnej poličky, aby zemina nepadala na ďalšie potraviny.
- Chladničku zatvárame.