Rôzne

Festival súčasného umenia Biela noc rozžiari hlavné mesto 8-tisíc žiarovkami

Návštevníci Bielej noci v Bratislave budú mať možnosť vidieť v sobotu 8. októbra v rámci druhého ročníka festivalu umenie z 8-tisíc žiaroviek.

Ilustračný obrázok k článku Festival súčasného umenia Biela noc rozžiari hlavné mesto 8-tisíc žiarovkami
8
Galéria
Zdroj: Facebook

Až 52 umeleckých projektov v širšom centre mesta, vizuálne zaujímavé umelecké inštalácie, digitálne umenie, mapping, performance, koncerty a tanec.

Festivalová trasa

Ako informovala dnes novinárov na tlačovej besede umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková, na tomto zaujímavom podujatí sa zúčastní približne 200 účinkujúcich zo Slovenska a zahraničia. Organizátori očakávajú účinkujúcich z desiatich krajín.

Návštevníci festivalu budú môcť zažiť počas jednej noci umenie z 8-tisíc žiaroviek, miliónov kvapiek, 94 laserových lúčov, 54 odtieňov dúhy, dva tunely nekonečnosti a mnohé iné zaujímavosti.

Festivalová trasa povedie od Slovenského rozhlasu, cez Prezidentskú záhradu, okolo Dómu sv. Martina, cez Klarisky, popri hoteli Kyjev, pri Modrom kostolíku, cez Starý most aj Nový most až po Sad Janka Kráľa. Novinkou bude aj dvojjazyčná mobilná aplikácia s mapou a popismi diel, ktorá návštevníkom Bielej noci uľahčí orientáciu. Pripravené sú rôzne trasy, pre náročných milovníkov umenia, ako aj pre rodiny s deťmi.

Čítajte aj: Prvý októbrový týždeň sa muži zabavia na Oktoberfeste, ženy rozkvitnú na Interbeauty

Zdroj: Facebook

Architekti aj digitálni umelci

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť napríklad na ikonu svetelného dizajnu – Mraku od kanadských umelcov Caitlind r.c. Brown and Wayne Garreta, na prechádzku lúkou z miliónov farebných kvapiek Braňa Bernára či tlkot svojho srdca premietnutý na fasáde hradu od svetovo uznávaného digitálneho umelca Maotika.

Zaujímavými dielami sa na festivale predstavia významní švajčiarski architekti Sabina Lang and Daniel Baumann, japonsko-francúzske duo Nonotak a mnohí ďalší. Jedným z lákadiel festivalu bude tiež nadrozmerný levitujúci kruh Francúza Vincenta Leroya.

Dvoch headlinerov – digitálneho umelca Maotika a Daniela Baumanna budú môcť diváci vidieť aj počas prednášky Biela noc Talk už v stredu 5. októbra o 19.00 h v kaviarni Lab (Stará tržnica).

Súčasné umenie v uliciach

Aj v tomto roku Všeobecná úverová banka (VÚB), ktorá je partnerom projektu, sprístupní pre záujemcov vyhliadku z 23. poschodia svojej centrály na Mlynských Nivách.

Spoluorganizátor festivalu Pavol Frešo, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), považuje toto podujatie za jednu z najvýznamnejších akcií v Bratislave, ktoré prinášajú súčasné umenie do ulíc čo najbližšie k ľuďom. Preto BSK vyšiel v ústrety ľuďom z celého regiónu, ktorí chcú navštíviť festival Biela noc a počas celej noci zo soboty na nedeľu budú posilnené spoje v rámci

Bratislavskej integrovanej dopravy. Autobusy budú odchádzať z Autobusovej stanice Mlynské Nivy. Jednotlivé diela z Bielej noci poputujú v novembri do vybraných miest Bratislavského kra­ja.

Festival začne o 19:00 hod. a potrvá do 2. hodiny.

Čítajte aj: Na festivale súčasného tanca Bratislava v pohybe sa predstaví súbor zo Spojených štátov

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM