Maros Palesch Rôzne

Európska stratégia pre Dunajský región

BRATISLAVA - DEGENSDORF, 29.03.2011. Spoluprácu v oblasti ochrany životného prostredia dunajského regiónu pred časom oficiálne spečatili zástupcovia dotknutých krajín na Dunajskom summite. Spoločnú deklaráciu o Európskej podunajskej stratégii podpís

„Spoločne s ostatnými krajinami podporujeme implementáciu Stratégie Európskej únie pre Dunajský región, ako aj spoluprácu v rámci jej prioritných oblastí,“ povedal minister životného prostredia József Nagy a dodal:** „Je nutné, aby sme ochrane prírodných oblastí v tomto regióne, ktorý je jedným z najvýznamnejších prírodných oblastí v Európe venovali osobitnú pozornosť.“**

Spoločnú deklaráciu podpísali krajiny zodpovedné za koordináciu piliera B – Ochrana životného prostredia v Dunajskom Regióne, ktorý je jedným z pilierov Stratégie Európskej únie pre Dunajský región. V rámci piliera B sú definované 3 prioritné oblasti: Obnova a zachovanie kvality vôd, Management environmentálnych rizík a Zachovanie biodiverzity, krajiny a kvality vzduchu a pôdy.

Stratégia Európskej únie pre Dunajský región bola Európskou Radou oficiálne schválená minulý týždeň (24.6.2011) a zároveň boli všetky dotknuté subjekty vyzvané začať realizáciu čo najskôr.

Slovenská republika je spolukoordinátorom prioritnej oblasti 4. – Obnova a zachovanie kvality vôd – spolu s Maďarskom a prioritnej oblasti 7. – Rozvoj vedomostnej spoločnosti prostredníctvom výskumu, vzdelávania a informačných technológií – spolu so Srbskom. Oblasť „Obnova a zachovanie kvality vôd“ koordinuje minister životného prostredia v súčinnosti s ministrom pôdohospodárstva a oblasť „Rozvoj vedomostnej spoločnosti“ predseda SAV v súčinnosti s ministrom školstva a splnomocnencom vlády pre vedomostnú ekonomiku.

Zdroj: MŽP, Beatrice Hudáková

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM