Rôzne

Nová električková trať: J&T chce prispieť, HB Reavis a Penta chcú rokovať

Investori reagovali na slová primátora Bratislavy Matúša Valla, ktorý vyhlásil, že mesto bude od týchto troch developerov chcieť peniaze na novú električkovú trať.

Ilustračný obrázok k článku Nová električková trať: J&T chce prispieť, HB Reavis a Penta chcú rokovať
9
Galéria

Developer J&T Real Estate plánuje významne prispieť na projekt novej električkovej trate v Bratislave v zóne Chalupkova, ktorá má podľa rozhodnutia hlavného mesta viesť cez Pribinovu a popred novú budovu Slovenského národného divadla (SND).

J&T novú trať víta

Ďalší dvaja najväčší developeri v tomto území – HB Reavis a Penta – však nateraz jasné áno spolufinancovaniu výstavby trate nehovoria, diskusii s mestom sa však nevyhýbajú. Investori tak reagovali na slová primátora Bratislavy Matúša Valla, ktorý vyhlásil, že mesto bude od týchto troch developerov chcieť peniaze na novú električkovú trať.

Rozhodnutie zástupcov hlavného mesta vybudovať električkovú trať v novom centre Bratislavy J&T Real Estate víta. „Trasa, ktorú vybralo mesto, je najlepšia z hľadiska prepravnej efektivity, rýchlosti, priestorových a technických možností, vplyvu na križovatky, investičných a prevádzkových nákladov i dĺžky realizácie. Výhodou trasy je najmä fakt, že je na viac ako 90 percent segregovaná,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Pavel Pelikán.

J&T Real Estate má v tesnej blízkosti navrhovanej trate na Pribinovej svoje investície a pred rokom práve tento developer navrhoval hlavnému mestu nový električkový okruh, ktorého trasa by mala viesť aj popred nové SND. „Čo sa týka spolufinancovania, stále platí, že na projekt významne prispejeme. Výška príspevkov si vyžiada dohodu všetkých zainteresovaných strán. Myslíme si však, že nová trasa električky by nemala byť len v záujme samosprávy a developerov v území, ale aj v záujme štátu,“ podotkol Pelikán.

HB Reavis investuje do rekonštrukcie

Developer HB Reavis, ktorý na Mlynských nivách stavia novú autobusovú stanicu a v okolí má ďalšie svoje investičné projekty, reagoval, že do rekonštrukcie infraštruktúry na ulici Mlynské nivy, ktorá bola vyše 40 rokov zanedbávaná, ako aj do rekonštrukcie v priľahlom okolí, investuje 40 miliónov eur.

„Okrem spomínaných investícií zaplatíme pri niekoľkých projektoch poplatok za rozvoj, ktorý by mal umožňovať práve investície tohto typu. V kontexte našich investícií v zóne budeme teda aj v tomto prípade hľadať spoločné riešenie pre zvýšenie kvality života v Bratislave,“ povedal generálny riaditeľ HB Reavis pre Slovensko René Popík.

Podotkol, že s navrhovaným riešením novej električkovej trate v zóne Chalupkova, ako aj s celkovou víziou komplexného riešenia dopravy, sa oboznámia. „Sme pripravení na diskusiu s mestom o riešení verejnej mobility v Bratislave,“ podotkol.

Penta chce diskutovať

Penta Investments, ktorej Penta Real Estate stojí za projektom Sky Park, rešpektuje rozhodnutie magistrátu o schválenom variante trasovania budúcej električkovej trate. Developer však podotýka, že už v súčasnosti, v rámci poplatku za rozvoj, prispieva na vyvolané investície v okolí jej projektov aj na dopranú infraštruktúru.

„Vo všeobecnosti sa nevyhýbame diskusii o investíciách nad rámec zákona o poplatku za rozvoj, v prípade električky sme však zatiaľ neboli oslovení a s takouto investíciou v tejto chvíli nepočítame,“ povedal hovorca Penta Investments Gabriel Tóth.

Primátor Vallo v utorok (29. 10.) oznámil, že budúca električková trať v prudko rozvíjajúcej sa bratislavskej zóne Chalupkova povedie popred novú budovu SND po Pribinovej ulici. „Je to najlepší a najvýhodnejší variant,“ vyhlásil.

Nová električka prepojí Petržalku a Ružinov
9
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM