Nina Táborská Rôzne

Eboly sa v Bratislave báť nemusíme, hovorí lovec vírusov

Primárnym zdrojom sú netopiere, ktoré v Bratislave nežijú. O ebole a iných nebezpečných vírusoch hovoril Boris Klempa, hosť vedeckej kaviarne Slovenskej akadémie vied v SAVinci.

Ilustračný obrázok k článku Eboly sa v Bratislave báť nemusíme, hovorí lovec vírusov
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk

KC Dunaj po dlhšej prestávke opäť rozbehla sériu stretnutí v SAVinci. Prvým hosťom bol vedúci oddelenia ekológie vírusov Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied Boris Klempa.

Jeho srdcovou záležitosťou sú najmä hantavírusy, čiže tie, ktoré sa na človeka prenášajú zo zvierat. Takým je aj aktuálne obávaná ebola, ktorej primárnym zdrojom sú netopiere.

Ako Klempa uviedol, “eboly v Bratislave sa báť nemusíme, také netopiere u nás nežijú.” Muselo by ísť o prenos z človeka na človeka.

Ako ale virológ dodáva, “sú rôzne opatrenia, a keby sa k nám vírus predsalen dostal, nebolo by to také nebezpečné. Nakazený človek by bol oveľa skôr odhalený, izolovaný a nedošlo by k šíreniu.”

Podľa neho je kvalita bratislavskej SAV veľmi slušná. “Najmä čo sa týka výskumu kliešťovej encefalitídy a vírusov prenášaných komármi,” uviedol Klempa.

Vyjadril sa tiež k potrebe očkovania sa v dnešnej dobe. “Je to dobrovoľné, no pre mňa povinné. Vakcinácie sú učinné a vírusy vďaka nim miznú. Ale keď začnú miznúť, ľudia majú pocit, že sa netreba očkovať.”

Na záver dodal, že vírusom je v tomto prípade internet, pretože žiaden odborný článok nehovorí o tom, že vakcinácie sú nebezpečné. “Keď chceme s vírusom bojovať, musíme ho poznať,” uzavrel Klempa.

Najbližšie stretnutie v SAVinci sa bude konať 7. októbra. Reč bude o zemetraseniach.

Boris Klempa a vírusy v SAVinci
5
Galéria
Foto: Nina Táborská / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM