Zdroj: Dnes24.sk

FOTO: Dunaj začne prudko stúpať. Bratislavu zasiahne povodňová vlna!

Uplynulé dni sa v Nemecku a v Rakúsku vyskytli intenzívne zrážky. Tie majú dopad aj na stav Dunaja, ktorý už aj na našom území začína stúpať a dosiahne stupne povodňovej aktivity.

Aktualizované Rôzne
Aktualizované Rôzne

FOTO: Dunaj začne prudko stúpať. Bratislavu zasiahne povodňová vlna!

Uplynulé dni sa v Nemecku a v Rakúsku vyskytli intenzívne zrážky. Tie majú dopad aj na stav Dunaja, ktorý už aj na našom území začína stúpať a dosiahne stupne povodňovej aktivity.

Zdroj: Dnes24.sk

Tragické výdatné zrážky v Rakúsku a v Nemecku majú svoj dopad. Uprostred leta sa oblasťou strednej Európy šíri povodňová vlna, ktorá putuje ďalšími štátmi strednej Európy.

Z malých a stredných tokov sa do povodí väčších riek vlievajú rozvodnené toky a to má už dopad aj na hladinu väčších tokov. V nasledujúcich hodinách zaznamenáme prudké vzostupy hladín aj na Slovensku, informuje portál iMeteo.sk.

Po Nemecku výdatne pršalo aj v Rakúsku

Uprostred týždňa zasiahli výdatné zrážky západ Nemecka, kde došlo k najhoršej prírodnej katastrofe za uplynulé desiatky rokov v Európy. Toto však dopad na povodia u nás nemá.

Následne sa však zrážky presunuli do južného Nemecka, kde v niektorých oblastiach spadlo za 24 hodín aj viac ako 100 mm zrážok. Počas včerajšieho dňa sa pritom výdatné zrážky presunuli ďalej a výdatne pršalo na severe Rakúska.

V týchto oblastiach spadlo plošne od 40 až do 90 mm zrážok. najviac eviduje stanica Brunnbachm kde za 24 hodín spadlo už 93 mm zrážok. Výdatne však pršalo v mnohých oblastiach Horného Rakúska.

Malé rieky v hornom Rakúsku sa primárne vlievajú do Dunaja a ten začal už včera v Rakúsku výraznejšie rásť, pričom teraz sa povodňová vlna šíri k Slovensku.

Bratislavu zasiahne povodňová vlna už v noci

„Veľká voda sa tak z Rakúska šíri po Dunaji a už sa začína prejavovať aj u nás. Ešte o polnoci mala hladina Dunaja v Bratislave bežnú výšku okolo 405 cm, v nedeľu dopoludnia už hladina stúpla o takmer meter a blíži sa k hranici päť metrov,“ informuje iMeteo.

Vzostup Dunaja bude pokračovať aj v nasledujúcich hodinách. Už vo večerných hodinách by mal Dunaj v Bratislave prekonať úroveň 1. povodňového stupňa, čo je hranica 650 cm.

Aktualizované 16:18 Hladina Dunaja dosahovala v nedeľu o 14.30 h v Devíne výšku 526 centimetrov a Bratislave 565 centimetrov. Kulminácie očakáva SHMÚ v pondelok (19. 7.) v ranných hodinách.

„Podľa aktuálnych predpokladov by mala hladina v Devíne kulminovať na úrovni približne 700 centimetrov a v hlavnom meste na úrovni okolo 740 centimetrov,“ dodal SHMÚ s dôvetkom, že pozvoľný pokles očakáva v pondelok popoludní.

V noci bude Dunaj ďalej rásť a po polnoci bude atakovať úroveň až 2. povodňového stupňa na hranici 750 cm. Za 24 hodín tak Dunaj v priebehu dnešného dňa stúpne v Bratislave o takmer 2,5 metra.

Miernejšie vzostupy sa vplyvom zdúvania vodnej hladiny očakávajú aj na prítokoch Dunaja, teda napríklad na Morave či na Váhu. Vplyvom toho obmedzte svoje aktivity v týchto oblastiach.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozornil, že aj počas nedele hrozia intenzívne búrky na celom území Slovenska. Najpravdepodob­nejším nebezpečným javom bude podľa meteorológov opäť prívalový dážď.

Prečítajte si aj:

Hladina Dunaja stúpa - 18. júla 2021
6
Galéria
Zdroj: iMeteo.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín