Správy

Drucker vyzýva Lengvarského na diskusiu k Rázsochám: Obáva sa, kde skončia peniaze

Podľa Tomáša Druckera minister zdravotníctva nezvláda funkciu alebo projekt výstavby novej univerzitnej nemocnice účelovo spomaľoval.

Ilustračný obrázok k článku Drucker vyzýva Lengvarského na diskusiu k Rázsochám: Obáva sa, kde skončia peniaze
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker (Dobrá voľba a Umiernení) vyzýva súčasného šéfa rezortu Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) na verejnú diskusiu o nemocnici Rázsochy.

Obáva sa, že peniaze z plánu obnovy sa nepoužijú na výstavbu novej nemocnice v Bratislave. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odkázalo, že robí všetko pre výstavbu nových nemocníc na Slovensku.

S výstavbou sa nepohlo

Podľa predsedu mimoparlamentnej strany sa ukazuje, že minister buď nezvláda svoju funkciu, alebo projekt výstavby novej univerzitnej nemocnice účelovo spomaľoval. Reagoval tak na jeho viaceré medializované vyjadrenia. Pripomenul záväzok v programovom vyhlásení vlády, že do piatich rokov postavia nemocnicu Rázsochy a bude k nej prijatý osobitný zákon. „Zákon nie je, prešli takmer dva roky a s Rázsochami sa ani nepohlo,“ skonštatoval Drucker.

„Ministerstvo zdravotníctva robí všetko pre to, aby sa po mnohých rokoch podarilo postaviť nové nemocnice, či zrekonštruovať ich priestory,“ reagovala pre TASR hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Rezort pripomína, že sa podarilo presadiť prelomovú reformu nemocníc, zásluhou ktorej môže Slovensko čerpať európske peniaze z Plánu obnovy a odolnosti na výstavbu, rekonštrukciu a vybavenie nemocníc vo výške 998 miliónov eur.

Dôraz na efektivitu

Ministerstvo dodalo, že pri výstavbe nových nemocníc dbá na efektivitu, aktuálne vyhodnocuje viacero projektov. V prípade Rázsoch bude podľa hovorkyne po ukončení kontroly na Úrade pre verejné obstarávanie možné uzatvoriť zmluvu na komplexnú prípravu projektu novej nemocnice v lokalite Rázsochy.

„Rezort zdravotníctva v súlade s programovým vyhlásením vlády má cieľ nemocnicu postaviť, treba si však uvedomiť, že v prípade výstavby nemocnice v rukách štátu musíme dodržiavať všetky zákonom stanovené lehoty a nakupovať prostredníctvom verejného obstarávania na rozdiel od súkromného investora,“ doplnila Eliášová.

Prečo sa Tomáš Drucker vracia do politiky a spája s Alojzom Hlinom? Celý rozhovor s ním si môžete pozrieť TU.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM