Alexandra Húsková Správy Správy

Dočkáme sa niekedy novej nemocnice v Bratislave?

Výstavba novej univerzitnej nemocnice v Bratislave prostredníctvom PPP projektu nemusí byť ten najvýhodnejší variant. Vyplýva to z analýzy inštitútu INEKO, ktorá poukazuje na vážne nedostatky štúdie uskutočniteľnosti skresľujúce jej výsledok v prospech PPP.

Ilustračný obrázok k článku Dočkáme sa niekedy novej nemocnice v Bratislave?
Zdroj: TASR

Pre variant PPP sa už štát na základe štúdie rozhodol, v súčasnosti Ministerstvo zdravotníctva SR vyberá partnera projektu.

„Vzhľadom na závažné pochybenia v spôsobe stanovenia predpokladov a samotnom výpočte hodnoty za peniaze, o ktorý sa rezort zdravotníctva i vláda SR opierajú, je nutné zabezpečiť v blízkom období opravený a nezávislý prepočet,“ upozorňuje INEKO.

Prečo Patrónka a nie Rázsochy?

Inštitút tiež odporúča vysvetliť dôvody, prečo sa na výstavbu nemocnice nevyužije lokalita Rázsochy, ale areál nemocnice na Patrónke. Na Rázsochách chcel štát budovať nemocnicu pôvodne, neskôr sa rozhodol pre priestory súčasnej Nemocnice Sv. Michala.

INEKO upozornilo, že štúdia napríklad neúmerne zvýhodnila PPP projekt prostredníctvom ocenenia a alokácie rizika prekročenia investičných výdavkov. PPP variant nemá mať podľa štúdie žiadne riziká.

„Použitý postup je však v rozpore so slovenskou metodikou, domácimi skúsenosťami i britskou praxou, na čo analýza ponúka viaceré dôkazy,“ tvrdí inštitút.

Ďalším významným faktorom v prospech PPP bolo uvažované zníženie osobných nákladov v prípade realizácie PPP až o štvrtinu. „S tým výrazne kontrastujú novšie vyjadrenia naznačujúce, že štát sa postará aj o zamestnancov, ktorých koncesionár novej nemocnice nebude potrebovať. Je teda otázne, či sa podarí dosiahnuť pre verejné financie úspory v rozsahu, aký predpokladala štúdia. Aj toto riziko je potrebné riadne posúdiť, oceniť a zahrnúť do opraveného výpočtu hodnoty za peniaze,“ pripomína INEKO.

Zodpovedné rozhodnutia

Samotnú potrebu výstavby novej univerzitnej nemocnice, ktorá je najväčšou na Slovensku, však nespochybňuje. Upozorňuje ale, že má byť výsledkom zodpovedných rozhodnutí.

„Vzhľadom na zastaranosť a prevádzkovú neefektívnosť objektov, v ktorých nateraz pôsobí, potrebnosť novej nemocnice nespochybňujeme. Cítime však povinnosť poukázať na viaceré nezrovnalosti a nejasnosti, ktoré sme identifikovali v štúdii uskutočniteľnosti a ktoré zostali nevysvetlené aj po opakovanej komunikácii týchto nálezov ministerstvu zdravotníctva,“ zhrnul inštitút.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM