Rôzne Správy

Do prírody sa návštevníci lesoparku dostanú ekologickejšie: Na linke 43 premáva elektrobus

Do obľúbeného lesoparku v Bratislave premáva elektrobus. Dieselový autobus na linke 43 nahradilo ekologické vozidlo s pohonom na elektrinu.

Ilustračný obrázok k článku Do prírody sa návštevníci lesoparku dostanú ekologickejšie: Na linke 43 premáva elektrobus
5
Galéria
Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva

Elektrobusy neprodukujú počas prevádzky škodlivé plyny a ich motory sú takmer bezhlučné. Najnovšie takéto vozidlá jazdia do bratislavského lesoparku na linke číslo 43, ktorá premáva z Patrónky cez Železnú studienku popod Červený most až po Lesopark.

Pribudnú aj nabíjacie stanice

"Ak má niekde naozaj zmysel nahradiť dieselový autobus elektrobusom, je to práve bratislavský lesopark, ktorý je obľúbenou rekreačnou zónou pre Bratislavčanov,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Prvé elektrobusy začali v Bratislave jazdiť v januári tohto roku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ešte minulý rok schválilo pre Bratislavu financie na nákup 18 elektrobusov za 10,4 milióna eur, z toho 2 kusy v dĺžke do 9 metrov a 16 kusov v dĺžke do 12,2 metra.

Ide o prostriedky z eurofondovej výzvy z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorá je zameraná na modernizáciu vozidlového parku autobusov mestskej hromadnej dopravy. Približne 21 miliónov eur je vyčlenených okrem Bratislavy aj pre Žilinu a Košice.

„Financie sú určené na nákup autobusov mestskej hromadnej dopravy vysokoenviron­mentálnymi nízkopodlažnými autobusmi spolu s budovaním zodpovedajúcej zásobovacej infraštruktúry, vrátane súvisiacich nabíjacích staníc,“ upresnila Gabriela Matečná.

Menej znečistené ovzdušie

Dopravný podnik Bratislavy od nákupu elektrobusov očakáva zmenu deľby prepravy v prospech ekologicky priaznivejších módov dopravy a zníženie znečistenia ovzdušia. Nemenej dôležité je aj zníženie hlukovej záťaže. Elektrobusy znižujú energetickú náročnosť prepravy, a to vďaka tomu, že pri brzdení využívajú rekuperáciu energie. Zjednodušene povedané, energia pri brzdení sa vracia späť do akumulátorov.

Cez pracovný týždeň premáva na linke číslo 43 denne 24 spojov a cez víkend a štátne sviatky 28 spojov prevažne s polhodinovým intervalom.

Elektrobus na linke č. 43
5
Galéria
Zdroj: Ministerstvo pôdohospodárstva
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM