Nina Táborská Kultúra

Dni slovenskej literatúry skončili. Odovzdali sa ceny za prínos do pôvodnej slovenskej literatúry

Pri príležitosti Dní slovenskej literatúry odovzdali v nedeľu viaceré spisovateľské organizácie v Modrom salóne Slovenského národného divadla v Bratislave literárne ceny autorom a ich dielam za prínos do pôvodnej slovenskej literatúry.

Ilustračný obrázok k článku Dni slovenskej literatúry skončili. Odovzdali sa ceny za prínos do pôvodnej slovenskej literatúry
Zdroj: TASR

Cenu Slovenského centra P.E.N. získal Jozef Heriban so svojím románom Prelet sťahovavých vtákov, ktorý vyšiel v minulom roku. Klub nezávislých spisovateľov odovzdal cenu autorovi Jánovi Zamborovi za dielo z roku 2013 – Niečo ako láska, niečo ako soľ. Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska udelila cenu za rok 2013 Rudolfovi Dobiášovi za román Johana. Johanin chlapec, s podtitulom Kronika lásky a smrti.

Cenu P. O. Hviezdoslava v roku 2014 za preklady slovenskej prózy, poézie a drámy a aj za zakladateľský prínos pre rozvoj slovakistiky v Španielsku získali Salustio Alvarado, Renáta Bojničanová a Alejandro Hermida de Blas.

Spolok slovenských spisovateľov ocenil za celoživotné dielo svojich členov Petra Jaroša, Vlastimila Kovalčíka a Jaroslava Rezníka st., ktorí doteraz prešli kus literárnej cesty. Túto cenu získala aj poetka Viera Benková a literárny vedec a kritik Vincent Šabík.

AOSS a SSS pri príležitostí Dní slovenskej literatúry udelili dve ocenenia za celoživotné dielo, a to v oblasti prózy a publicistiky Antonovi Hykischovi a Viliamovi Turčánymu v oblasti poézie a prekladu.

Podľa predsedu AOSS Ľubomíra Beláka sa na odovzdávanie literárnych cien po roku 1989 zabudlo. Tvrdí, že píšuci ľudia celý svoj život prinášajú neuveriteľné príbehy, a potom akoby sa vyparili. Spoločnosť ich nevníma ako jednu ucelenú osobnosť, ktorá píše, žije aj odchádza.

„Toto oceňovanie preto neberieme ako športovci. Nejde o to, kto je lepši, ale kto sa naozaj zaslúžil o to, aby literatúra a hlavne tá slovenská, mala cveng a aby si aj ľudia uvedomili, že žije a prináša veľké hodnoty. Nielen pre národ, ale pre celú spoločnosť,“ dodal Belák.

Nultý ročník DSL, ktorý dnes vyvrcholil, pripravili Literárne informačné centrum, Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska a Spolok slovenských spisovateľov pod garanciou Ministerstva kultúry SR.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM