Kultúra

Dnes sa v Bratislave začína Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet

Už v poradí 15. ročník prinesie viac ako 60 zahraničných aj slovenských titulov, ktoré hovoria o porušovaní ľudských práv vo svete, ukazujú život v chudobných krajinách, ale najmä boj nezlomných ľudí za nápravu.

Ilustračný obrázok k článku Dnes sa v Bratislave začína Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet
Zdroj: TASR

Tohtoročné motto festivalu, ktoré korešponduje s 25. výročím Nežnej revolúcie, znie Sloboda nie je zadarmo. „Diváci uvidia snímky o tom, ako za slobodu bojujú ľudia v Tibete, Afganistane, Indii, na Ukrajine, v Rusku a Bielorusku, ale tiež v demokratických krajinách, ktoré takisto majú čo naprávať,“ informovala PR manažérka festivalu Eva Sládková.

Dva slovenské dokumenty v celosvetovej premiére

Festival uvedie dva slovenské dokumenty v celosvetovej premiére. Jedným z nich je nový film Zuzany Piussi Priamy prenos, ktorý opäť reaguje na aktuálnu celospoločenskú tému. Je o týraní detí, o ľuďoch, ktorí sa im snažia pomôcť, ale tiež o nedokonalostiach systému, ktorý takéto týranie dovoľuje.

„Raz za čas sa dostane na svetlo sveta nejaký strašný prípad utýraného dieťaťa. Pred pár rokmi to bola Marika, ktorú otčim tak hodil do postieľky, že jej vytiekol mozog. Pritom jej strýko na to opakovane upozorňoval sociálku. Naposledy to bol prípad malej Lucky, o ktorom všetci vedeli, ale nikto nič neurobil,“ vysvetľuje Zuzana Piussi, prečo sa o tému zaujíma a dodáva: „Vždy keď niečo také dôjde priďaleko, úradníci sa splašia a zvolajú poradu. Na jednej takej som nakrúcala. Zaznelo tam aj to, že nemáme systém na ochranu detí a vzápätí, že ho máme, ale musíme ho lepšie využívať.“

Priamy prenos premietne Jeden svet v piatok 21. novembra o 17.45 v Kine Mladosť, po projekcii sa uskutoční diskusia s autorkou a protagonistami fil­mu.

Nechýbajú debaty s autormi dokumentov

Dokument Salto Mortale približuje zúfalé činy rodičov počas obdobia komunizmu. Je dielom Anabely Žigovej, dokumentaristky, ktorá už vyše 12 rokov žije v zahraničí. Film, ktorý nakrúcala tri roky, skúma „systém mlčania“ a dilemu dnešnej mladej generácie Slovákov ohľadne komunistickej minulosti. Okrem iného rozpráva aj o rodinách, ktoré mlčia o príslušnosti rodinných členov k ŠtB a (ne)vyrovnávajú sa s minulosťou.

„Je to napínavá téma, veľmi aktuálne tabu, ktoré som chcela umelecky spracovať. V snímke hľadám aj svoj osobný postoj k týmto veciam, ktoré sú ťažké, ale je nevyhnutné sa s nimi vyrovnať. V rodinách a spoločnosti by nemali zostať tajomstvom, s ktorým sa ľudia nielenže nevyrovnali, ale sú ním osobne zaťažení, aj vydierateľní,“ poznamenala k filmu Anabela Žigová, ktorá Salto Mortale príde osobne uviesť do Bratislavy. Projekcia a debata s autorkou sa uskutoční 22. novembra o 20.00 v Kine Film Europe.

Festival potrvá do 25. novembra. Viac informácii o programe a projekciách nájdu záujemcovia na www.jedensvet.sk.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM