Alexandra Húsková Kultúra

Divé maky sa predstavia Bašavelom v Starej tržnici

Občianske združenie Divé maky oslávi svoje desiate výročie festivalom Bašavel v Starej tržnici. Počas svojho doterajšieho pôsobenia podporili vyše 480 rómskych detí. Na festivale sa predstavia rómske skupiny so známymi umelcami, ochutnať budete môcť aj kulinárske špeciality.

Ilustračný obrázok k článku Divé maky sa predstavia Bašavelom v Starej tržnici
Zdroj: Dnes24.sk

Desať rokov oslavuje štipendijný program Divé maky, ktorý od roku 2006 podporil viac ako 480 rómskych detí a mládeže, aby mohli študovať a rozvíjať svoj talent.

„Vyše 500.000 eur darovali individuálni darcovia týmto deťom, 80 detí sme podporili v štúdiu na stredných školách a aktuálne 11 detí študuje už na vysokých školách, to predstihlo absolútne všetky naše očakávania,“ povedala Barbora Kohútiková, správkyňa občianskeho združenia Divé maky.

Rom'n'roll

Oslava výročia bude súčasťou festivalu autentickej rómskej hudby, tanca a zábavy – Bašavel v tržnici. Podujatie s podtitulom Poklady z osady sa uskutoční 16. augusta od 12.00 do 22.00 h v bratislavskej Starej tržnici. Tá ožije nielen hudbou, tancom, výtvarným umením a divadlom, ale aj vôňou jedál rómskej kuchyne.

Na festival zavíta česká kapela Terne Čhave, ktorá vyniká vášnivým spojením folku a world music. „Produkujú akoby rómsky rokenrol, sú veľmi živí, svoj štýl nazvali rom'n'roll. Majú nový album, ktorý na Slovensku odprezentujú premiérovo. Naozaj vedia urobiť zábavu, ľudia sa majú na čo tešiť,“ priblížila headlinera tohtoročného bašavelu Barbora Kohútiková.

Para, Credance, Siemaszko

Temperamentnú hudbu, ale aj humor predvedú Sendrejovci v spojení s kapelou Para. Deti z Divých makov ukážu svoj talent v dvojhodinovom galaprograme. Ich vystúpenia v spolupráci so speváčkou Agatou Siemaszko, perkusionistom Eddym Portellom a tanečnou skupinou Credance pripravuje umelecká vedúca galaprogramu Barbora Botošová.

Sprievodný program ponúkne divadelné predstavenie, ktoré talentované „maky“ naštudovali s režisérkou Naďou Uherovou.

Kulinárski nadšenci sa môžu tešiť na kuchársku šou Zdenky Mahajovej či školu varenia rómskych jedál. Priaznivcov filmu čakajú projekcie titulov Zvonky šťastia, Cigarety a pesničky a Cigáni idú do volieb. Diela rómskych spisovateľov priblíži Literárny klub.

Tvoriví návštevníci festivalu si prídu na svoje v rámci výtvarného, bábkarského a handmade workshopu, na ktorom si môžu vyrobiť vlastnú ozdobu. Zábavu sľubuje aj Cirkus-Kus workshop, na ktorom si záujemcovia môžu vyskúšať chodúle, povrazolezectvo a žonglovanie.

Festival tiež ponúkne možnosť naučiť sa rómske tance s Lacom Cmorejom. Pripravený je tiež detský kútik a prebaľovacie pulty.

Medzinárodný multižánrový festival vznikol v roku 2009. Poskytuje priestor pre vystúpenia známych i menej známych rómskych umelcov a predstavuje talentované rómske deti zapojené v štipendijnom programe Divé maky.

Výťažok zo vstupného pomáha vytvárať novú vzdelanú rómsku generáciu.

Zdroj foto: Lubomíra Pietrová

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM