Alexandra Húsková Rôzne

Detská pokožka odoláva slnku len prvých päť minút

Vyzerá to tak, že leto už pomaly prichádza. Kúpaliská sú už otvorené a deti sa nevedia dočkať šantenia vo vode. Nepodceňujme však nebezpečné slnečné lúče. Až 90 percent rakoviny kože je príčinou nesprávnej ochrany pred slnečným žiarením, varujú dermatológovia.

Ilustračný obrázok k článku Detská pokožka odoláva slnku len prvých päť minút
Zdroj: TASR

„Kožu majú citlivejšiu a zraniteľnejšiu. Na dráždivé podnety ako zmeny teplôt a vlhkosti preto reaguje veľmi rýchlo,“ upozornil dermatológ Tomáš Kampe. Detská pokožka poskytuje dieťaťu prirodzenú ochranu len počas prvých piatich minút, potom už hrozí riziko spálenia. „Pre porovnanie dospelému človeku s tmavšími vlasmi a pleťou poskytuje jeho koža prirodzenú ochranu až 40 minút,“ uviedol.

Rodičia by podľa odborníka mali o pokožku svojho dieťaťa špeciálne dbať. „Používať treba opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom 50,“ odkázal. Za najideálnejšie označil tie s aloe vera. Takýmto krémom stačí dieťa natrieť 30 minút pred opaľovaním, rodič by to mal opakovať každé dve hodiny.

Kampe neodporúča vystaviť dieťa slnku v čase od 10.00 h do 14.00 h, pretože ultrafialové žiarenie je vtedy najsilnejšie. „Buď nech ho rodič ponechá v chladnom tieni, ktorý znižuje intenzitu UV žiarenia až o polovicu, alebo nech s ním radšej ostane doma,“ odporučil.

Pozor si podľa odborníka treba dať aj v prípade zatiahnutej oblohy. Cez mraky môže k pleti dieťaťa preniknúť až 90 percent slnečného žiarenia.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM