Rôzne

Detská obezita sa šíri ako epidémia. Riešením je šport!

Obézne a pasívne dieťa si ničí nielen zdravie, ale i budúcnosť. Každé dieťa možno motivovať, aby sa hýbalo. Len treba vedieť, ako na to.

Ilustračný obrázok k článku Detská obezita sa šíri ako epidémia. Riešením je šport!
Zdroj: TASR

Odhaduje sa, že vo svete žije až 155 miliónov detí s nadváhou. Obézny potomok má zvýšené riziko celého spektra chorôb a zväčša aj nízke sebavedomie, čo znižuje jeho radosť zo života. Ako s tým bojovať?

Jedlo i pohyb

Vysoký krvný tlak, zvýšený cholesterol, cukrovka, problémy s kosťami a kĺbmi, nespavosť či depresia… Zoznam zdravotných rizík, ktoré hrozia obéznemu dieťaťu, je dlhý a smutný, pričom to tak vôbec nemusí byť. Stačí, aby si rodičia uvedomili, že dieťa z obezity len tak nevyrastie a začali konať.

Riešenie je pritom jednoduché – upraviť jedálny lístok a športovať. Nadmerná telesná hmotnosť je spôsobená hlavne nerovnováhou medzi príjmom a výdajom energie. Často sa však stáva, že hoci v rodine vylúčia zo stravy sladkosti, sladené nápoje, vyprážané a tučné jedlá, hmotnosť neklesá. Nevyhnutnou súčasťou redukcie nadbytočného tuku je totiž pohyb.

Odborníci z regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne pripomínajú, že dnešné deti chodia menej pešo, menej sa bicyklujú a stále viac času trávia pri televízií, videohrách či počítačoch. „Fyzická aktivita je pritom prevenciou i liečbou obezity. Záťaž závisí od stupňa postihnutia dieťaťa, jeho veku, pohlavia a trénovanosti,“ upozorňujú v materiály Prevencia a liečba obezity. Zo športov odporúčajú najmä chôdzu, bicyklovanie a plávanie, ktoré nezaťažujú kosti a kĺby.

Úspech, prospech, sebadôvera

Šport, liek pre telo i dušu, je kľúčový nielen pre zníženie hmotnosti, ale napríklad aj pre zdravé kosti detí. Rodičia môžu liať do svojich ratolestí litre mlieka, no ak im do každodennej rutiny nezahrnú aj pohyb, pevné kosti im nenarastú. Potvrdzujú to viaceré lekárske štúdie.

Je tiež dokázané, že aktívne deti majú lepšiu fyzickú i duševnú kondíciu. Vďaka tomu sa vedia v škole viac sústrediť, dosahujú lepšie výsledky a celkovo sú v živote úspešnejšie. Športové úspechy prispievajú aj k vyššiemu sebavedomiu. Vôbec pritom nemusia podávať špičkové výkony. Pre uznanie v detskom svete niekedy stačí gól na školskom ihrisku.

V mnohých slovenských mestách je však problém s nedostatkom športových príležitostí pre deti. Riešenie ponúka Raiffeisen bank, ktorá spúšťa súťaž o najlepšie projekty zamerané na detské športovanie. Záujemcovia sa môžu uchádzať o financie na dresy či športové náčinie, organizáciu súťaží, turnajov, medzimestských derby. Dôležité je motivovať deti k pravidelnému pohybu a lepším výkonom.

O finančný príspevok môžu žiadať materské, základné a stredné školy, mimovládne organizácie, samosprávy alebo verejnoprávne inštitúcie. Dobrý nápad môžu prihlásiť do 15. augusta. Ak zaujme a získa najviac hlasov, Raiffeisen bank poskytne príspevok 1 000 eur. Rozhodnúť môžete i vy.

Správna motivácia robí zázraky

Ak vaše dieťa nejaví záujem o šport, treba ho správne motivovať. Základom je, aby robilo aktivitu, ktorá ho baví a v ktorej môže byť aspoň trochu úspešné. Nemusí to byť len futbal alebo atletika. Možno by ho bavil tanec, lezecká stena alebo jazda na koni. Treba len hľadať ten správny šport.

Dobrou motiváciou, najmä v tínedžerskom veku, môže byť aj pekné športové oblečenie. Stačí menšia investícia do moderného úboru a dieťa sa bude vo svojej novej športovej koži cítiť oveľa lepšie.

Podstatné je, aby ste šport cielene naplánovali do každodenných aktivít dieťaťa. Platí, že hýbať by sa malo aspoň 60 minút denne. Do tohto času sa počíta aj aktívne hranie sa vonku či hodina telesnej výchovy v škole.

Čítajte aj: Redakcia radí: Čas čerešní začína. Pripravte si tradičný recept

Ilustračný obrázok

Raiffeisen
1
Galéria
Zdroj: raiffeisen bank
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM