Tomáš Stupavský Rôzne

Deti budú počas leta objavovať zaujímavé zákutia hlavného mesta

Naučiť deti pozerať okolo seba a vzbudiť v nich záujem o mesto, v ktorom rastú, či ponúknuť im alternatívu k počítačovým hrám i akčným filmom. To je cieľom dobrodružno-objaviteľského denného tábora Kľúče od mesta, ktorý v júli a auguste organizuje Tai Chi Centrum, ktoré je prevádzkou firmy LAILA..

Ilustračný obrázok k článku Deti budú počas leta objavovať zaujímavé zákutia hlavného mesta
Zdroj: TASR

Počas tábora chcú deťom jeho organizátori ukázať, že pozerať a vidieť nemusí byť to isté. Hoci môžu žiť v meste, nemusia poznať jeho rôzne zaujímavé či zábavné zákutia. „To, kde deti rastú, ich formuje. Taktiež aj spôsob, akým sa na veci naučia pozerať. Ak budú rásť a vnímať s pocitom, všetko už poznám a nič ma neprekvapí, bude to iné, ako keď zistia, že všade je ukrytý nejaký príbeh,“ povedala Anna Beňadiková z Tai Chi Centra.

Tábor Kľúče od mesta je podľa jej slov postavený ako celotýždňová hra, ktorá vtiahne deti do deja a udržiava ich v napätí. Tie pracujú ako detektívi, odhaľujú rôzne šifrované správy, hľadajú indície, použijú detektor kovov i tajný atrament.

„Tiež sa naučia pracovať s mapou a mnoho úloh musia zvládnuť úplne sami, čo ich učí samostatnosti a spolupráci či vynaliezavosti,“ priblížila Beňadiková. Hoci deti chodia takmer celý deň, nemajú podľa nej pocit vlastivednej vychádzky a nie sú do spoznávania nútené. Zámerom je najmladšej generácií ukázať, koľko neobyčajného je všade navôkol.

Nápad zorganizovať takýto tábor sa u Beňadikovej zrodil po tom, ako absolvovala s jej priateľmi z Írska organizovanú prehliadku hlavného mesta s výkladom. Tu zistila, koľko ešte veľa vecí nevie o Bratislave. „Začala som o nej viac čítať. Potom som v rámci vtedajšej práce robila mestskú hru pre zahraničného klienta. Zadanie bolo hravou formou spoznať to naj z mesta. O rok neskôr toto všetko dalo základ pre vznik tábora,“ vysvetlila.

Ten je momentálne určený pre deti od osem do 12 rokov. Organizovaný je v päťdňových turnusoch. Osôb v skupine je maximálne desať. „Tento rok prvýkrát uvádzame Kľúče od mesta II, vtedy pôjdeme aj do vzdialenejších častí mesta,“ uviedla Beňadiková. Rodičia majú ešte možnosť deti do tohto tábora prihlásiť. Voľné miesta sú v týždňoch od 10. a 24. augusta.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM