Rôzne

Dávna tragédia pri Čunove: Od pádu britského bombardéra RAF uplynulo 75 rokov

Na pietnej spomienke sa zúčastnili aj príbuzní radistu Charlesa Gunbyho z Veľkej Británie a Kanady.

Ilustračný obrázok k článku Dávna tragédia pri Čunove: Od pádu britského bombardéra RAF uplynulo 75 rokov
Zdroj: TASR

Pád britského bombardéra RAF (Royal Air Force, pozn. TASR) Wellington v roku 1944, pri ktorom zahynulo všetkých päť členov posádky, si po 75 rokoch pripomenuli Slováci aj s rodinou jedného z vojakov pietnou spomienkou pri pamätníku v Čunove. Informovala o tom tlačová tajomníčka britského veľvyslanectva na Slovensku Monika Holečková.

Zahynula celá posádka

„Britský bombardér typu MF 485-‚A‘ dostal 5. októbra 1944 nadránom za úlohu zhodiť míny do rieky Dunaj v blízkosti Bratislavy s cieľom zabrániť plavbe lodí. Leteli zo základne Foggia v severnom Taliansku. Keď sa však lietadlo priblížilo k Dunaju, bolo zostrelené nepriateľskou delostreleckou loďou a zrútilo sa do rieky. Z piatich členov posádky neprežil nikto,“ priblížila Holečková.

Členmi posádky bombardéra boli Arthur Mayers, Vallance McCall, Charles Gunby, Harry Hesketh a Robert Johnson.
Na pietnej spomienke sa podľa slov Holečkovej zúčastnili aj príbuzní radistu Charlesa Gunbyho z Veľkej Británie a Kanady. Doplnila, že pred týždňom pamätník navštívil aj synovec pilota Arthura Mayersa z Austrálie.

Uctili si vojakov

Na počesť zosnulých vojakov preleteli ponad pamätník v úvode spomienky lietadlá L-39 Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Na spomienke sa zúčastnil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Andy Garth.

„Pozvanie prijali aj zástupca náčelníka Generálneho štábu SR generálmajor Josef Pokorný a ďalší zástupcovia Ministerstva obrany SR, britských spoločností pôsobiacich na Slovensku, britskej komunity a verejnosť,“ dodala.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM