Adriana Banasova Rôzne

Cyklisti so sklerózou multiplex prešli viac ako 330 kilometrov a dnes dorazili do Bratislavy

Na bratislavské Hviezdoslavovo námestie dnes poobede dorazili cyklisti, ktorí prešli zo Štrbského Plesa za šesť dní sedem slovenských miest a trasu dlhú viac ako 330 kilometrov.

Ilustračný obrázok k článku Cyklisti so sklerózou multiplex prešli viac ako 330 kilometrov a dnes dorazili do Bratislavy
Zdroj: TASR

Cieľom akcie s názvom Od Tatier k Dunaju bolo podporiť chorých ľudí na sklerózu multiplex a upozorniť na toto autoimunitné ochorenie nervovej sústavy i potrebu jeho liečby.

Počas šiestich etáp sa do akcie na bicykloch zapojilo viac ako 100 ľudí chorých na sklerózu multiplex, ich rodinní príslušníci i ďalší podporovatelia. Všetky etapy odbicyklovali piati pacienti, speváčka Katka Ščevlíková a ďalší.

„Na jednotlivých etapách sa zúčastnil aj herec Ivan Tuli Vojtek, minister zdravotníctva Viliam Čislák, predseda zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Richard Raši či primátor mesta Trnavy Peter Bročka,“ priblížila predsedníčka Združenia Sclerosis multiplex Nádej Jaroslava Valčeková, ktorá bola iniciátorkou i realizátorkou podujatia.

Milé prijatie

Jeho prvý ročník podľa nej dopadol nad očakávania dobre. V každom navštívenom meste čakalo cyklistov, aj napriek nie vždy priaznivému počasiu, milé prijatie. Zdraví ľudia si zas mohli vďaka simulačnému obleku vyskúšať príznaky sklerózy multiplex. „Ich reakcie boli úžasné,“ zhodnotila Valčeková, ktorá s touto chorobou už niekoľko rokov bojuje.

Myšlienkou akcie podľa jej slov bolo taktiež zmobilizovať pacientov a ukázať im, že nie sú so svojimi problémami sami, či podeliť sa s nimi o osobné skúsenosti i liečbu.

Cyklisti sa rozhodli ukázať verejnosti, že ich choroba neizolovala, nevzala im chuť zo života, alebo im nie je ľahostajná. V pondelok 18. mája odštartovali na bicykloch trasu zo Štrbského Plesa, pokračovali do Ružomberka, Martina, Žiliny, Považskej Bystrice, Trenčína, Trnavy a dnes, len pár dní pred Svetovým dňom sklerózy multiplex, skončili v Bratislave. Tu bol pre nich na Hviezdoslavovom námestí pripravený bohatý kultúrny program.

Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie centrálnej nervovej sústavy. Ide o autoimunitné ochorenie, čo znamená, že vlastný imunitný systém napáda nervové bunky mozgu, miechy a zrakových nervov. Na Slovensku touto chorobou trpí približne 8000 pacientov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM