Maros Palesch Krimi

Crazy shopy budú rozoberať aj na pôde parlamentu

Bratislavský kraj vyzýva občanov, aby produkty z crazy shopov nekonzumovali, pretože ohrozujú život a zdravie. Županovi Frešovi dnes doručili petíciu za zákaz crazy shopov.

Problematikou predaja nebezpečných látok v crazy shopoch a ich zatvorením by sa čo najskôr mali zaoberať aj poslanci parlamentu. Na brífingu o tom dnes informoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. „Je našou snahou, aby aj legislatívny proces, ktorý môže súvisieť so zákazom týchto látok, bol skrátený a pevne verím, že nás poslanci v tomto podporia,“ povedal dnes bratislavský župan Pavol Frešo

Na území Bratislavského kraja sa podľa doteraz známych informácii nachádzajú zatiaľ dva crazy shopy, v ktorých sa predávajú látky deklarované ako suveníry, ale sa konzumujú. Dôsledky ich požitia sú podobné ako pri tvrdých drogách – extáze či kokaíne. Jedna predajňa je pri obytnom dome Pentagon vo Vrakuni a druhá pri internátoch v Mlynskej doline. Frešo zároveň informoval, že Úrad verejného zdravotníctva už začal konať voči dvom predajniam na území župy. Lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný má o veci hovoriť budúci týždeň s kompetentnými aj zo Slovenskej obchodnej inšpekcie. „Cieľom je, aby sa takéto látky nedostávali do predaja a neohrozovali životy a zdravie ľudí nielen tu v našej župe ale po celej krajine,“ zdôraznil župan.   Snaha zakázať prevádzku crazy shopov má veľkú podporu už aj u verejnosti. Na Úrad BSK bola dnes doručená petícia, ktorou približne 250 podpísaných občanov z lokality Staré Grunty žiada zakázať tento druh obchodu, a to nielen v tejto lokalite, ale v rámci celého Slovenska.   Lekár kraja Potičný zároveň vyzval občanov, aby produkty z crazy shopov nekonzumovali, pretože ohrozujú život aj zdravie. Poukázal na to, že predávané látky („suveníry“) obsahujú podľa predbežných zistení syntetickú drogu – mefedron, ktorá je zakázaná v 13 krajinách Európskej únie. „Na území Európskej únie bolo aj v súčinnosti s inými liekmi alebo látkami okolo 40 úmrtí. Nehovoríme o tom, že sa jedná o náhodné veci, ale je to vážny problém,“ poznamenal. Potičný zároveň dodal, že táto syntetická droga nie je u nás na zozname zakázaných omamných a psychotropných látok.   Ďalšie kroky konzultuje BSK aj s Krajským riaditeľstvom Policajného zboru SR. Župan zároveň pripomenul, že kraj sa aktívne zapája do boja proti drogám, na stredných školách robí pravidelné školenia a prednášky k prevencii a finančne podporuje neziskové organizácie zaoberajúce sa danou problematikou.

Zdroj: BSK, Iveta Tyšlerová

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie