Čo ukrýva sanitka, hasičské či policajné auto a aká je práca záchranárov?
Európsky deň 112 odhalí nielen prácu a činnosť hasičov, policajtov či zamestnancov odboru kriminality Ministerstva vnútra SR, ale aj tajomstvá záchranných vozidiel.

Slovensko sa už 15 rokov zapája do aktivít Európskeho dňa 112, úlohou ktorého je zvýšiť povedomie o existencii a fungovaní čísla tiesňového volania 112.
V Bratislave si pri príležitosti Európskeho dňa 112 budete môcť v priestoroch letiskovej haly M. R. Štefánika v piatok 9. februára od 10:00 do 14:00 hod. pozrieť prezentáciu činnosti záchranných zložiek.
Hasiči, policajti aj záchranári
Na vlastné oči uvidíte zaujímavú prácu a činnosť hasičov, policajtov, zamestnancov odboru kriminality Ministerstva vnútra SR, zamestnancov kontrolného a chemického laboratória, prácu operátorov koordinačného strediska, zamestnancov odboru krízového riadenia a sekcie krízového riadenia.
Hasiči predvedú každodennú záchranársku prácu a nebude chýbať ani prezentácia kompletného zásahového odevu s možnosťou jeho vyskúšania, ako aj prehliadka hasičskej techniky. Dozviete sa cenné informácie o práci policajta a zásady používania linky 112.
Za splnené úlohy si deti odnesú zo stanovištia reflexné prvky, fotografie policajných psov či kukláčov. V exteriérovej časti letiska zase uvidíte výstroj a výzbroj príslušníka pohotovostnej motorizovanej jednotky. Zvedavci budú môcť nahliadnuť aj do policajného auta a oboznámiť sa s jeho vybavením.
Tiesňové volanie 112
Aktivity Európskeho dňa 112, ktoré sa budú konať vo viacerých slovenských mestách, pripravila sekcia Krízového riadenia Ministerstva vnútra v spolupráci s množstvom policajných a záchranárskych zložiek.
V Slovenskej republike bolo číslo tiesňového volania 112 zavedené 1. júla 2003. Vyhlásené je Európskou asociáciou liniek tiesňového volania EENA na 11. február.
Osvetová činnosť v rámci Európskeho čísla tiesňového volania 112 je zameraná predovšetkým na deti, mládež a širokú verejnosť s cieľom neustále zvyšovať povedomie o účele využitia čísla tiesňového volania 112. Ide hlavne o efektívnu komunikáciu s operátormi pri volaní na číslo tiesňového volania 112, pričom je dôležité znížiť počet neoprávnených volaní, čo môže významne pomôcť pri záchrane života, zdravia občanov, majetku a životného prostredia.
