Tunde Rôzne

Otvorenie cintorína pre zvieratá v Bratislave brzdí jediný vytrvalý aktivista

Spoločnosť, ktorá v Bratislave buduje pietne miesto pre domácich miláčikov, spustila petíciu za dokončenie a sprevádzkovanie Cintorína pre zvieratá Borievka.

Ilustračný obrázok k článku Otvorenie cintorína pre zvieratá v Bratislave brzdí jediný vytrvalý aktivista
8
Galéria
Zdroj: ICONA, s. r. o. , TASR

Myšlienka vybudovať v Bratislave dôstojné miesto na pochovávanie spoločenských zvierat vznikla pred takmer 20 rokmi. Píše sa rok 2019 a psičkári v hlavnom meste stále nemajú kde legálne pochovať svojich miláčikov.

Bratislavčanom najbližším miestom, kde sa môžu so svojím zvieraťom dôstojne rozlúčiť, je krematórium Pet Heaven v Jabloňovom na Záhorí, ktoré je zároveň jediným krematóriom pre zvieratá na Slovensku.

Cintorín pre zvieratká

Psy a mačky žijú po boku ľudí celé stáročia. Sú našimi pomocníkmi, priateľmi a plnohodnotnými členmi rodiny. Keď príde ich čas, majitelia musia riešiť otázku, kam s ich pozostatkami. Ak nemáte záhradu, telíčko uhynutého zvieraťa končí nelegálne zahrabané v lese alebo spálené v kafilérii, bez možnosti dôstojne sa so psíkom či mačkou rozlúčiť. A to napriek ich dôležitému postaveniu v našich životoch.

Zmeniť to chce Stanislav Vlkovič, konateľ spoločnosti ICONA, s. r. o., ktorá v Dúbravke buduje Cintorín pre zvieratá Borievka. „Máme ambície, aby sa toto miesto raz stalo naozaj miestom, ktoré budú navštevovať aj ľudia, ktorí tu nemajú pochované žiadne zvieratko, ale jednoducho si sem prišli odpočinúť a poprechádzať sa v prírodnom parku. Tak ako je to napríklad v Paríži, vo Viedni, v Prahe alebo v iných mestách sveta. Chceme, aby raz bola Bratislava na toto miesto hrdá,“ hovorí Vlkovič.

Majitelia domácich zvierat by si tu mohli prenajať hrobové miesto na pochovanie zvieratka a so svojím miláčikom sa dôstojne rozlúčiť. Správa medzi psičkármi vyvolala obrovské nadšenie. Avšak, čakáme už pridlho.

Petícia

Momentálne totiž brzdí dobudovanie zvieracieho cintorína jediný aktivista. „Keďže v roku 2017 bol na všetky drobné stavby podaný protest prokurátora na základe podnetu jediného aktivistu, spoločnosť ICONA, s. r. o. podala na Stavebný úrad MČ Bratislava-Dúbravka žiadosti na stavebné povolenia, aby odstránila námietky prokurátora, ktoré behom roku 2017 až roku 2018 získala, a aj všetky objekty v roku 2018 právoplatne skolaudovala,“ uvádza Vlkovič s tým, že spoločnosť sa stále musí brániť proti útokom spomínaného aktivistu.

O pomoc požiadali renomovanú právnu kanceláriu, ktorá po preštudovaní celého postupu podľa Vlkoviča zastáva názor, že všetky kroky, ktoré doposiaľ spoločnosť urobila, boli v súlade so zákonom.

Vlkovič zároveň spustil PETÍCIU za dokončenie a sprevádzkovanie cintorína pre zvieratá. „Verím, že sme tesne pred otvorením Cintorína pre zvieratá Borievka, ktorý postupne vyrástol na našich pozemkoch s rozlohou 1,2 ha, v mestskej časti Dúbravka,“ dodal Vlkovič.

Všetky dôležité informácie o prenájme hrobových miest na zvieracom cintoríne nájdete tu:

Cintorín pre zvieratá Borievka v Bratislave
8
Galéria
Zdroj: ICONA, s. r. o.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Najčítanejšie