Kultúra

Činohra SND predvedie premiéru nemecko-gruzínskej dramatičky, inscenáciu Bludičky

Činohra našej prvej divadelnej scény uvedie dnes slovenskú premiéru inscenácie nemecko-gruzínskej dramatičky Nino Haratischwili s názvom Bludičky. Inscenácia je súčasťou projektu Art of Ageing, ktorý je iniciovaný Európskou divadelnou konvenciou a podporovaný programom Kultúra Európskej únie.

Ilustračný obrázok k článku Činohra SND predvedie premiéru nemecko-gruzínskej dramatičky, inscenáciu Bludičky
Zdroj: Dnes24.sk

Je to koprodukčný projekt Deutsches Theater Berlín a Slovenského národného divadla.

Realizačný tím projektu pod vedením režisérky Brit Bartkowiak tvoria dramaturgovia Christa Müller, Ulrich Beck, Miriam Kičiňová, Peter Pavlac, scénický výtvarník Nikolaus Frinke, kostýmová výtvarníčka Karin Rosemann, hudbu skomponoval Thies Mynther. Účinkujú Gabriele Heinz, Emília Vášáryová, Dušan Jamrich a Eric Wehlan. Inscenácia je v slovenskom a nemeckom jazyku so slovenskými titulkami.

Hra nemecko-gruzínskej dramatičky Nino Haratischwili s názvom Land der ersten Dinge / Bludičky vzniká v rámci koprodukčnej spolupráce medzi Deutches Theater a Činohrou SND. Do medzinárodného projektu Art of Ageing, teda umenie starnúť, iniciovaného na pôde Európskej divadelnej konvencie, sa zapojilo osem divadiel zo štyroch európskych krajín. Činohru SND na partnerskú tvorivú spoluprácu vyzvalo prestížne berlínske divadlo Deutsches Theater.

Novovzniknutú hru Land der ersten Dinge / Bludičky vnímame prizmou stretnutia svetov dvoch žien, Natálie zo Slovenska a Lary z Nemecka. Natália, bývalá klaviristka, prichádza do Nemecka opatrovať bývalú sudkyňu Laru. Ich vzájomné zbližovanie sa je zároveň odhaľovaním osobných i historických tráum, ktoré sprevádzali starnutie Európy ostatné storočie.

Každá prichádza s inou životnou skúsenosťou, s iným životným postojom a aj s predpojatosťou voči tej druhej. Ich spolunažívanie otvára staré rany, odhaľuje komunizmom a socializmom poznačenú minulosť, ale práve toto umožňuje obom ženám prejsť očistou a aspoň čiastočne sa so starnutím, nie však v tom biologickom zmysle, vyrovnať. Minulosť sa vo svete žien zhmotňuje a neustále pripomína, má svoj tajomný až magický rozmer.

Čo máme v skutočnosti so západnou Európou a Európanmi spoločné? Ako sme existovali ostatných 60 rokov? A ako vieme a chceme existovať ďalej? Čo je vlastne zmyslom života?

Nino Haratischwili pátra po odpovediach v emotívnom príbehu s veľmi reálnymi faktami a jemným a delikátnym humorom. Hra je písaná priamo pre hercov SND Emíliu Vášáryovú a Dušana Jamricha i herečku Deutsches Theater Gabriele Heinz.

„Spolupráca dvoch divadiel bola najprv ako dobrodružstvo, stretli sa dva rozdielne tímy z dvoch krajín, prechádzali sme rôzne aspekty, hlavne historické, pomaly sme však našli k sebe cestu,“ povedala na dnešnom predpremiérovom stretnutí s médiami režisérka Brit Bartkowiak.

„Asi je to prvýkrát v histórii SND, keď sa udiala takáto koprodukcia. To, že máme dvoch hosťujúcich hercov, ktorí rozprávajú nemecky, sú z jedného z najlepších divadiel v Berlíne, čo je vzácnosť. Aj vznik toho textu akoby bol predurčený tým, že sú to dve divadlá, ktoré majú členov schopných rozprávať jedným alebo druhým jazykom, preto tá dvojjazyčnosť funguje trojako. Sú situácie, ktoré sú hrané úplne nemecky, potom slovenské dialógy, a potom taký zvláštny mix týchto elementov a prvkov, takže prirodzene sa prechádza z nemčiny do slovenčiny a naspäť do nemčiny,“ uviedla dramaturgička Miriam Kičiňová.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM