Kultúra

Zaspomínajte si na starú Bratislavu: Ako plynul čas, ukážu fotografie Antona Šmotláka

Čiernobiela Bratislava je názov exteriérovej výstavy, ktorú si môžete pozrieť počas júna v Starom Meste.

Ilustračný obrázok k článku Zaspomínajte si na starú Bratislavu: Ako plynul čas, ukážu fotografie Antona Šmotláka
Zdroj: VisitBratislava

Obyvatelia návštevníci Bratislavy sa budú v uliciach stretávať s 12 dielami, ktoré v 50. a 60. rokoch minulého storočia zhotovil fotograf Anton Šmotlák. Veľkorozmerné fotografie sú inštalované priamo na autentických miestach, kde vznikali, divák sa tak môže zamyslieť nad plynutím času a premenami Bratislavy.

Fotografie starej Bratislavy

Výstava je poctou Šmotlákovi, autori ju pripravili k storočnici známeho fotografa. Na objektoch si môžu návštevníci výstavy prečítať pár viet od autora konceptu a kurátora Vladimíra Greža a syna Antona Šmotláka ml., zároveň môžu obdivovať ďalšie fotografie. „Bola to osobnosť, ktorá sprevádzala všetky významné umelecké udalosti mesta, ale nielen to, Anton Šmotlák zaznamenával všetky premeny mesta, ktoré sa diali, je to veľmi vzácne, preto koncept vychádzal z toho, aby sme ukázali na miestach, ktoré autor zobral ako zaujímavé a fotil ich, premeny mesta, aby mohli návštevníci konfrontovať rozdiel, ktorý nastal,“ uviedol na vernisáži Grežo.

Z 12 vystavených Šmotlákových diel zvlášť upozornil na fotografiu, ktorá vznikla na petržalskej strany Dunaja. „Zobrazuje Dunaj bez mostov, známu siluetu s hradom, ktorý ešte nie je opravený, ale vytvára krásny celok, má vzácnu energiu,“ povedal Grežo. Šmotlák sa podľa neho venoval predovšetkým javiskovej fotografii, zaznamenával dianie v divadlách a kultúrny život hlavného mesta.

O spomienky na svojho otca, obrazového kronikára, sa podelil aj Šmotlák ml. Podľa neho by si našiel zaujímavé témy na fotografovanie aj v súčasnej Bratislave. „Môj otec určite, on nefotografoval niečo, čo mu naplánovali, chodil a fotografoval tak, ako sa mu to páčilo. Bol to tajomný človek, mali sme ho radi, ale nechával si svoje tajomstvá pre seba. Keď nás zobral na prechádzku, to bolo niečo unikátne, tešili sme sa z toho, boli sme šťastní, ale bol tajomný,“ prezradil.

Výstavný okruh (mapka TU) Čiernobiela Bratislava Antona Šmotláka má približne päť kilometrov. Dostupný je pešo, na bicykli aj kolobežke. Fotografie sú inštalované na špeciálnych, na tento zámer vytvorených exteriérových nosičoch a majú ambíciu otvoriť kontinuálnu prezentáciu diel rôznych autorov v otvorenom priestore hlavného mesta. Projekt realizuje Bratislava Tourist Board (BTB) a Mesto Bratislava.

Viac o kultúre v Bratislave

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479