Bylinné výsadby si obľúbili Holanďania či Belgičania. Zvyknú si na ne obyvatelia hlavného mesta?
Mohli by rôzne bylinky a kvety rásť popri ceste a vylepšovať tak životné prostredie aj náladu vodičov? Priaznivci bylinných záhonov, ako priamej súčasti mestskej dopravy, hovoria áno.
Bylinné výsadby popri mestských komunikáciách fungujú v mnohých mestách a účastníci cestnej premávky si na ne nielenže zvykli, ale si ich aj pochvaľujú. S príchodom jari sa objavuje alternatíva trávy na ostrovčekoch či predelových pásoch aj na cestách hlavného mesta.
Nízke nároky na údržbu, vysoký efekt
Nápad, ktorý sa v mnohých metropolách formoval vďaka nadšeným pestovateľom má aj v Bratislave svojich priaznivcov. Jedným z nich je Ivana Michalcová, ktorej projekt Bee line propaguje myšlienku extenzívnych bylinných výsadieb v urbanizovanom prostredí. Prvý pás by mal byť vzniknúť na Svätoplukovej ulici pri Cvernovke.
„Rastliny, ktoré sa v extenzívnych bylinných výsadbách používajú, sú skupinové. Pri správnej kombinácii druhov dosahujú v priebehu rokov vyšší stupeň autoregulácie,“ opisuje systém sadenia Michalcová. V praxi to znamená samostatne fungujúce spoločenstvo rastlín, s nízkymi nárokmi na údržbu. „Sú vyberané na základe ich schopnosti vitálneho rastu v nepriaznivých podmienkach medzi dopravnými komunikáciami,“ upresňuje.
Prečítajte si tiež: Zmysluplné zaplnenie mestských dier je možné. Chýba len vôľa
Bratislava má možnosti, treba ich len využiť
Bylinné výsadby vedú aj k istej sebestačnosti a zároveň môžu prispieť k celkovému rozvoju pestovania v meste. „Bratislava má napríklad veľkorysé nevyužívané plochy zarastené burinou, či množstvo opustených, nevyužívaných budov,“ hovorí Michaela Hrnčiarová z foresterblog.sk, ktorý je o pestovaní byliniek, ovocia a zeleniny na balkónoch či terasách.
Príkladom môžu byť pre Bratislavčanov Švajčiari, Holanďania či Belgičania. V Bazileji funguje akvaponická farma schopná produkovať lokálnu organickú zeleninu, byliny ale aj ryby. Amsterdamské parky ale aj kruhové objazdy sú zas posiate tulipánmi i rôznymi sezónnymi bylinkami. Pri niektorých plochách je konkrétne uvedené, ktoré rastliny je možné konzumovať a ktoré sú len okrasné. Podobným spôsobom by to malo časom fungovať aj v Bratislave.
Prečítajte si tiež: Vráti sa do kúpeľov Grössling život vďaka akvaponickej farme?
Zdroj foto: Ivana Michalcová