Aktualizované Rôzne Správy

Budú schopní nás ošetriť? Univerzitná nemocnica je na pokraji kolapsu

V Univerzitnej nemocnici Bratislava majú až 268 zdravotníckych pracovníkov pozitívne testovaných na nový koronavírus.

Ilustračný obrázok k článku Budú schopní nás ošetriť? Univerzitná nemocnica je na pokraji kolapsu
Zdroj: TASR

K utorku (22.12.) majú v Univerzitnej nemocnici až 268 z celkového počtu 4600 zdravotníckych pracovníkov v karanténe. Uviedla to hovorkyňa najväčšej slovenskej nemocnice Eva Kliská s tým, že všetci títo zdravotníci zostávajú doma.

Vážna situácia

Doplnila tiež, že aktuálne majú v UNB hospitalizovaných 246 pacientov s ochorením COVID-19.„Situácia je veľmi vážna, nachádzame sa v hornom limite obsadenosti lôžok. Lôžka, ktoré sú určené pre pacientov s ochorením COVID-19, zvyšujeme podľa vývoja aktuálnej situácie,“ informovala.

Bratislavská univerzitná nemocnica prosí verejnosť, aby počas ďalších dní dodržiavala všetky protiepidemické opatrenia a zákaz vychádzania. Podľa Kliskej jedine tak môže spoločnosť pomôcť zdravotníkom, ktorí v týchto dňoch zažívajú nápor pacientov s ochorením COVID-19.

Poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti zostáva v UNB zachované bez obmedzení.

Opatrenia

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) má v súčasnosti pre nový koronavírus v karanténe šesť lekárov a dve sestry. Zároveň sedem lekárov a šesť sestier má potvrdené ochorenie COVID-19. Povedala to hovorkyňa národného ústavu Dana Kamenická. Zdôraznila, že v NÚDCH prijali veľmi prísne režimové opatrenia, vďaka ktorým sa im naďalej darí poskytovať zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu.

„Aj z tohto miesta sa chceme poďakovať predovšetkým našim zdravotníckym pracovníkom za ich nesmierne nasadenie a rovnako pacientom a ich rodičom, že nám dodržiavaním režimových opatrení pomáhajú znižovať riziko zavlečenia nákazy do nemocnice,“ doplnila.

Onkológia

Ani lekári, ktorí pracujú na onkológii sa nevyhli nákaze. Národný onkologický ústav (NOÚ) má momentálne pre nový koronavírus v domácej karanténe deväť lekárov, 51 zamestnancov stredného zdravotníckeho personálu a sedem nezdravotníkov.

„Z celkového počtu 250 lôžok boli reprofilizované dve lôžkové oddelenia, ktoré aktuálne fungujú ako COVID oddelenia s kapacitou 30 lôžok,“ povedala špecialistka pre styk s verejnosťou ústavu Patrícia Kubicová.

NOÚ je špecializovaná nemocnica, ktorá sa zameriava na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov. Kubicová dodala, že aj počas pandémie nového koronavírusu musia pokračovať onkologické liečby vrátane operačných zákrokov nádorových ochorení, ako aj vyšetrenia, prostredníctvom ktorých onkológovia sledujú účinnosť liečby.

Situácia v zdravotníctve

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM