Budova známej reštaurácie Leberfinger: Sídlilo tam aj kominárske učilište
Budova reštaurácie Leberfinger na petržalskej strane Dunaja zažila všeličo. Bol tu hostinec, prehnali sa okolo napoleonské vojská aj kominári.
Reštaurácia Leberfinger zažila všeličo. Zmeny režimov, vlád, vojny aj čulý ruch učňovského strediska. Jej história siaha do roku 1759. V tých časoch mesto živo komunikovalo s Viedňou, ľudia chodili sem a tam. V budove vtedy sídlil hostinec pre cestovateľov na spomínanej trase Bratislava – Viedeň.
Preslávil sa slivkovými knedľami
Hostinec unaveným pocestným poskytol ubytovanie, koňom seno a hladným sýte jedlo. Na sklonku 19. storočia, od roku 1895, viedli hostinec bratia Rudolf a Ludwig Leberfingerovci. Postarali sa o to, aby jeho dobré meno prekročilo hranice Petržalky. Slivkové knedle, ktoré sa pripravovali v kuchyni hostinca, boli preslávené v celom meste.
V tých časoch tu bolo naozaj živo. Vyhrávala vojenská kapela, dámy a páni si mohli zahrať tenis alebo sa zabaviť vo víre tanca. Po krutej druhej svetovej vojne majiteľov hostinca deportovali do Rakúska a budova v blízkosti Dunaja dostala celkom iných návštevníkov.
Škola pre kominárov
Po vojne v budove sídlilo učňovské stredisko kominárov. V tých časoch bol Sad Janka Kráľa nebezpečné miesto plné chuligánov. Cez deň tam hliadkovali policajti, no v noci bolo rizikom prejsť čo len po jeho okraji.
Neskôr, v roku 1992, budova bývalého hostinca vyhorela a zívala prázdnotou. O jej nové oživenie sa postaralo Občianske združenie divadla WEST o šesť rokov neskôr.
Dnes je tam slušná reštaurácia s príjemným interiérom, ktorá ponúka aj tradičné bratislavské špeciality.