Správy

Budova a areál Iuventy sa predávať nebude. "Nikdy sme to neplánovali," hovorí minister Draxler

Budova a areál Iuventy na Búdkovej ulici v Bratislave sa predávať nebude, nikdy to ani ministerstvo školstva naplánovalo, len hľadalo ich účelné využitie. Vyhlásil to minister školstva Juraj Draxler, ktorý vníma informácie o tom, že chce jeho rezort vyhnať z budovy mládež, ako politikum.

Ilustračný obrázok k článku Budova a areál Iuventy sa predávať nebude. "Nikdy sme to neplánovali," hovorí minister Draxler
Zdroj: TASR

„Krúžková činnosť tu skončila v roku 1993 a od tohto roku to tu slúži na administratívnu činnosť,“ vysvetlil minister. Podľa jeho slov sťahujú len zamestnancov do inej budovy Iuventy v bratislavskej Karlovej Vsi, pretože potrebujú, aby úradníci tejto príspevkovej organizácie ministerstva pracovali pohromade. „My máme kopu miesta v Karlovej Vsi, kde môžu pôsobiť oveľa užitočnejšie a budú na jednom mieste,“ priblížil Draxler.

Sťahovanie odôvodňuje potrebou optimalizácie ministerstva, ktoré momentálne operuje v Bratislave z 36 miest. Keď sa chce minister stretnúť s pracovníkmi zo sekcií športu alebo štrukturálnych fondov, musí za nimi vycestovať do bratislavskej mestskej časti Dúbravka. Zamestnanci zo sekcie vedy a vysokých škôl zas pôsobia na dvoch miestach v hlavnom meste, a to na Stromovej a Lamačskej ulici.

„Je to situácia, ktorá je nehospodárna, a je dôležité, aby úradníci mali k sebe blízko, aby tie tímy pracovali spoločne,“ vysvetlil Draxler. Z predbežných analýz rezortu školstva vyplýva, že približne 20 budov s areálmi možno považovať za nadbytočné. Ministerstvo teraz uvažuje, čo s nimi urobí a na aký účel môžu tieto budovy slúžiť.

Nejasná budúcnosť

Zatiaľ nie je jasné ani to, čo bude s budovou Iuventy z 50. rokov minulého storočia a s jej areálom na Búdkovej ulici. Ministerstvo už prijalo rôzne návrhy, od možnosti organizovania výstav či obnovenia krúžkovej činnosti, čo si Draxler vie predstaviť.

„Nám ide o to, aby sme sprístupnili tento areál verejnosti, aby sme tu mali či už výstavy, alebo sem mohli priniesť deti na nejaké aktivity. O tom však budeme musieť ešte rokovať,“ skonštatoval. Od polovice júna zároveň predpokladá, že už bude mať v tomto areáli kúpalisko Mičurín transparentným procesom vybraného prevádzkovateľa a bude sprístupnené verejnosti.

Za zachovanie budovy a areálu Iuventy pod bratislavským Slavínom bojujú aj niektorí občianski aktivisti, ktorí už požiadali pamiatkový úrad, aby ich vyhlásil za národnú kultúrnu pamiatku. Takúto žiadosť má poslať na Krajský pamiatkový úrad aj starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík, ktorého o to požiadalo v utorok (26.5.) miestne zastupiteľstvo.

Taktiež ho žiadajú o rokovanie s ministerstvom školstva, aby mohla historická budova Iuventy s areálom prejsť do správy Starého Mesta. „Máme v okolí základné školy a viacero materských škôl. Vedeli by sme využiť tento areál pre školskú a mimoškolskú činnosť staromestských detí,“ povedal Števčík.

Zriadenie vecného bremena

Občianske združenie Hrad-Slavín preto vyzvalo ministra školstva, aby odovzdal areál Mičurína s hlavnou budovou a bazénom do správy mestskej časti Staré Mesto. Zároveň chce, aby zabezpečil odovzdanie letného kúpaliska do správy občianskeho združenia Mičurín a aby jeho rezort verejne podporil vyhlásenie areálu s budovami za národnú kultúrnu pamiatku.

Ministerstvo zároveň pre problémy s prístupovou cestou k budove Iuventy na Búdkovej žiadajú o neodkladné zriadenie vecného bremena – práva vstupu a prechodu k svojim nehnuteľnostiam.

Draxler k tejto otázke uviedol, že je otvorený tomu, aby sa uvalilo vecné bremeno, a tým sa vyriešili problémy s prístupovou cestou. „Dlhý čas prešetrujeme, do akej miery vieme narábať s týmto riešením, jednak aby tam bola možnosť zámeny pozemkov a aby tu bol bezproblémový prístup,“ dodal.

Prečítajte si tiež: Vlastník pozemkov pod PKO žiada zrušiť uznesenie o zachovaní tohto priestoru, inak si bude nárokovať na 43 miliónov eur

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM