Správy Samospráva

Koronavírus: Kraj prijal pre spomalenie šírenia nákazy sériu opatrení

Krízový štáb Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) prijal pre spomalenie šírenia nového koronavírusu sériu opatrení.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Kraj prijal pre spomalenie šírenia nákazy sériu opatrení
31
Galéria
Zdroj: TASR

Dotýkajú sa dopravy, zariadení sociálnych služieb aj ochranných pomôcok. Pripravujú kraj aj na prípadné zhoršenie situácie. Informovala o tom vedúca tlačového oddelenia BSK Veronika Beňadiková.

Kraj ponúkol zariadenia na doliečenie

BSK sa momentálne sústreďuje najmä na zabezpečenie hygienických pomôcok pre lekárov, zdravotné sestry a zamestnancov zariadení sociálnych služieb.

„Aj keď to nie je kompetencia vyššieho územného celku, oslovili sme veľké množstvo dodávateľov zo Slovenska i zo zahraničia. Aj napriek obrovskému nedostatku týchto produktov sme boli čiastočne úspešní,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. BSK začal s distribúciou rúšok pre ambulancie v Bratislavskom kraji už minulý týždeň. Požiadal tiež všeobecných lekárov, ak je to možné, aby vybavovali pacientov len telefonicky.

„Ak by nastala situácia, že nemocnice nebudú mať dosť vlastných kapacít, ponúkneme štátu možnosť doliečenia sa pacientov v našich zariadeniach. Sem budeme môcť umiestniť bežných pacientov, ktorí týmto vytvoria priestor pre akútne prípady,“ deklaruje Droba.

Rúška aj v prímestskej doprave

Sprísnené opatrenia sa podľa jeho slov týkajú prímestskej autobusovej dopravy v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Cestujúci musia v autobusoch Slovak Lines povinne nosiť rúška. Toto nariadenie platí aj v bratislavskej MHD. Od utorka (17. 3.) bude prímestská doprava v bratislavskom regióne premávať každý deň podľa sobotného cestovného poriadku. Bratislavská MHD jazdí od pondelka v prázdninovom režime.

Užitočné linky

BSK cez web www.bratislavskykraj.sk informuje o koronavíruse a spustil tiež aj dve nové aplikácie. Prvou z nich je chatbot, ktorý odpovedá na najčastejšie otázky. Druhou aplikáciou je online mapa zatvorených inštitúcií v kraji.

V Úrade BSK od minulého týždňa nosia všetci zamestnanci povinne rúška a uplynulý víkend bola celá budova úradu a všetky kancelárie kompletne dezinfikované. „Buďme zodpovední. Nosme rúška a zostaňme doma. Od disciplíny počas najbližších dní závisí, či túto vojnu vyhráme,“ vyzval Droba.

Koronavírus na Slovensku
31
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM