Tomáš Stupavský Samospráva

Bratislavský samosprávny kraj chce s novým primátorom spolupracovať s europrojektmi

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo ponúka primátorovi hlavného mesta Ivovi Nesrovnalovi pokračovanie dlhodobej a úspešnej spolupráce pri implementovaní Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) aj pre nové programové obdobie 2014-2020.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavský samosprávny kraj chce s novým primátorom spolupracovať s europrojektmi
Zdroj: TASR

„Samospráva, neziskovky ale aj súkromníci môžu cez IROP realizovať projekty zamerané na rôzne oblasti. Od materských škôl cez sociálnu starostlivosť až po cyklotrasy. Práve v týchto oblastiach má Bratislavský samosprávny kraj dlhoročné skúsenosti, ktoré ponúkame aj mestu,“ vyjadrila sa po stretnutí Rady Partnerstva podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja a starostka bratislavských Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová.

V záujme kvalitnej prípravy europrojektov ponúkol predseda BSK Pavol Frešo primátorovi hlavného mesta Bratislavy Ivovi Nesrovnalovi spoluprácu pri poskytovaní služieb pre všetkých žiadateľov v území bratislavského kraja aj pre programové obdobie 2014–2020. Teda nielen v projektoch hlavného mesta, ale vo všetkých obciach a mestách kraja, ktoré sú na území Bratislavského samosprávneho kra­ja.

Vzájomnou spoluprácou sa zjednoduší komunikácia so žiadateľmi, proces predkladania, schvaľovania a realizácia projektov z Integrovaného Regionálneho Operačného Programu. Spoločný servis zabezpečí podávanie kvalitných žiadostí o nenávratný finančný príspevok naplňujúce potreby mestského a regionálneho rozvoja ako jedného celku.

Sedemročná spolupráca

Pomoc pri vypracovaní projektov a ich implementácia bude aj v novom programovom období naďalej zabezpečovaná odborníkmi z Úradu Bratislavského samosprávneho kraja. BSK prostredníctvom svojho sprostredkova­teľského orgánu úspešne implementuje 135 schválených projektov samosprávy z Operačného programu Bratislavský kraj a už sedem rokov pomáha primátorom a starostom pri implementácií europrojektov financovaných z OPBK.

„Spoločným prístupom a spoluprácou s hlavným mestom chceme naplniť vôľu primátorov a starostov na území nášho kraja, ktorí už majú s nami skúsenosti a mnohým sme pomohli udržať si svoj samosprávny rozpočet vyrovnaný, keďže procesy skvalitňovania života preniesli na nás a peniaze prišli z Bruselu,“ zhodnotila skúsenosti Bratislavského samosprávneho kraja s čerpaním prostriedkov z OPBK podpredsedníčka Alžbeta Ožvaldová.

„Ja, samozrejme, túto pomoc BSK vítam, pretože my sami v Devínskej Novej Vsi máme dobrú skúsenosť s europrojektmi. Či už to bol cyklomost Slobody alebo revitalizáciacia Istrijskej ulice. Takže s orgánmi Bratislavského samosprávneho kraja máme veľmi dobré skúsenosti,“ potvrdil slová predsedu BSK aj starosta bratislavskej Devínskej Novej Vsi Milan Jambor.

„S krajom sa nám, samozrejme, spolupracovalo dobre a kraj je nám oveľa bližší ako mesto. A to z toho dôvodu, že v Bratislavskom samosprávnom kraji máme volených zástupcov, ktorí samozrejme budú hájiť potreby našich miest. Samozrejme, že aj Bratislavy, veď Bratislava je hlavným mestom nás všetkých, ale nevidím tam potom nejakú spätnú väzbu, keby sme patrili pod Bratislavu, alebo že by rozhodovala iba Bratislava, tak tá spätná väzba by bola oveľa komplikovanejšia a nebola by taká jednoduchá ako s bratislavským krajom,“ vyjadril sa po stretnutí primátor krajského mesta Senec Karol Kvál.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM