Správy

Bratislavský kraj vypíše súťaž na nadlimitnú zákazku, opravy začnú budovou Polikliniky v Karlovej Vsi

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude v priebehu najbližších štyroch rokov obnovovať a rekonštruovať budovy vo svojej správe prostredníctvom tendra s nadlimitnou zákazkou v hodnote 42 miliónov eur. Súťaž oficiálne vyhlási v piatok 22. mája. Začína sa budovou Polikliniky v Karlovej Vsi.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavský kraj vypíše súťaž na nadlimitnú zákazku, opravy začnú budovou Polikliniky v Karlovej Vsi
Zdroj: TASR

„Chceme zrekonštruovať to, čo máme v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR), i to, čo už máme v rozpočte schválené ako konkrétne položky,“ uviedol dnes na tlačovej konferencii predseda BSK Pavol Frešo.

Dodal, že cieľom je nahradiť týmto spôsobom čiastkové opravy komplexnými ucelenými rekonštrukciami. „Opierame sa o to, že na to máme schválené prostriedky v rozpočte župy výhľadovo aj tri roky dopredu,“ povedal Frešo.

Ako upozornil riaditeľ BSK Valerián Potičný, kraj má v správe približne 400 budov. „Plán obnovy a rozvoja regiónu je úplne namieste a jeho cieľom je pozdvihnúť Bratislavský kraj,“ zdôraznil Potičný.

Obnova by sa mala týkať rekonštrukcie budov, vytvorenia školských centier excelentnosti, opravy národných kultúrnych pamiatok, ale aj deinštituciona­lizácie sociálnych služieb v kraji. Medzi projektmi, ktorých sa súťaž bude týkať, je napríklad rekonštrukcia polikliniky v Karlovej Vsi alebo oprava synagógy v Senci.

Poliklinika v bratislavskej Karlovej Vsi by mala byť v najbližších rokoch kompletne zrekonštruovaná a zmodernizovaná v rámci investície za viac ako dva milióny eur.

Poliklinika v Karlovej Vsi vznikla v roku 1980 a odvety sa uskutočnili len čiastkové a nevyhnutné opravy jej interiéru a exteriéru. „Táto budova si vyžaduje razantný zásah, kompletnú modernizáciu, ktorá jej pomôže vylepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Potičný s tým, že pri obnove sa ráta s nákladmi vo výške dva až dva a pol milióna eur.

V prvej etape rekonštrukcie by malo dôjsť k zníženiu energetickej náročnosti budovy. „Pôjde o opravu strechy, plášťa budovy i výmenu okien,“ priblížil Potičný. Na dodávateľa týchto prác kraj už vypísal súťaž. „Sme tesne pred podpisom zmluvy,“ uviedol riaditeľ Úradu BSK. Práce na zateplení by mal dodávateľ začať v polovici júna a trvať by mali najneskôr do konca septembra.

V rámci druhej etapy by podľa Potičného malo dôjsť k rekonštrukcii interiérových priestorov – ambulancií i sociálnych zariadení i k rekonštrukcii terasy a parkoviska.

Druhá etapa rekonštrukcie je plánovaná v rámci projektov obnovy a rekonštrukcií budov v správe BSK. Kraj spravuje približne 400 nehnuteľností. Obnova a rekonštrukcia sa má týkať znižovania energetickej náročnosti budov, opravy národných kultúrnych pamiatok i deinštituci­onalizácie sociálnych služieb, vzniknúť majú aj centrá excelentnosti.

Keďže ide o nadlimitnú zákazku, súťaž bude zverejnená v Úradnom vestníku Európskej únie. Podľa riaditeľa odboru investičných činností, správy majetku a verejného obstarávania BSK Jána Keselého budú podmienky v tendri nastavené tak, aby sa zabránilo tomu, čo sa stalo v kauze Váhostav a podobných prípadoch.

„V prípade, ak by víťaz neplnil svoje povinnosti voči subdodávateľom, BSK bude môcť zaplatiť priamo živnostníkom a malým firmám a túto pohľadávku uplatníme voči dodávateľovi,“ uviedol Keselý.

Trvanie súťaže odhadol vzhľadom na množstvo firiem, ktoré by sa do nej mali prihlásiť, na 6 až 9 mesiacov. Rozhodujúcim kritériom bude cena.

„S tým, že sme nastavili prísne podmienky pre kvalitu, pre finančnú, personálnu a zariaďovaciu bezpečnosť. Ten, kto tieto podmienky splní, môže súťažiť o najlepšiu ponúknutú cenu,“ vysvetlil Keselý.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM